jakho

meditace jinak

chci se jenom zeptat. Nedávno jsem četl, že při meditaci se má pouze sedět. Jak to mam dělat, když ležení je podle mě mnohem lepší s hudbou ve sluchátkách (meditační). Jak to děláte Vy ležíte nebo sedíte ? Pište svoje názory

Nejlepší odpověď
badisko

Je to v podstate jedno sedet nebo lezet ..je dulezite v ktere pozici se lepe uvolnis a je ti prijemneji nekteri nepotrebuji ani hudbu.. ale treba maji radi temno a co nejvetsi ticho …kazdy podle libosti meditace a veci kolem ni jsou zbytecne zahaleny rouskou tajenstvi … jde pouze o zmeneny stav vedomi ktery clovek zaziva neustale .. kdyz jdeme spat pak v noci sestupujeme z lechkeho tansu do hlubsich urovni spanku Delta a Theta atd …prez den napriklad pri studiu nebo pri koukani na Tv poslechu hudby …
Bylo o tom napsamo mnoho knih z ruznych koutu sveta a rozdilnych kultur ..proto nehledat na netu ..ale sehnat si nejakou dobrou literaturu a neverit vsemu co kde ctes …:D

Další odpovědi
huxa

Ach můj Aláhu, co jsi udělal špatně?

To, co popisuješ je filmová meditace, kdy vidíš, jak mniši mají skřížené nohy, kolem sebe svíčky a dělají „ahmmmmmm“.
Cituji z wikiny " Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí). Někdy tento pojem označuje i prosté rozumové přemítání a v některých náboženstvích také určité druhy modlitby."
Tohoto stavu můžeš klidně dosáhnout i v autobusu, kdekoliv v jakékoli poloze. Hudba ti nikterak nepomůže.

marci1

Nejlépe je meditovat vsedě ( v poloze lotosového květu ). Tato poloha pro začátečníka je dosti náročná . Také se může meditovat chůzí, nebo vleže. Poloha vleže ale neumožňuje pozici vzpřímené páteře a také někoho nutí dřímat nebo usnout.

Reezo

meditovat je možné v každé poloze, která je vám příjemná. Já třeba rád medituji v posteli a ve vaně, když si dávám koupel.

normálně se mi při meditaci stalo, že se mi jakoby zjevila roztáhlá světélkující hustá sít ( nejspíš rybářská ) před očima.

anonym

Rozlišuje se meditace od relaxace. Pro začátek teorie stačí článek http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Od­počinek

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­ditace

http://uloz.to/xKXZTCr/­hluboka-relaxace-wav#download vyber si sám jestli je pro tebe pohodlnější poloha vleže. Příkaz posaďte se na židli, pohovku nebo křeslo slouží těm, co nemají času nazbyt a musí být neustále v nějaké činnosti, jako je hlídání dětí, sledování monitoru atd.

Michálek1245

Na rovinu, pro mě je úplně zenový a meditační zážitek, když si prostě sednu na zahradu a jen tak se kochám tím, co jsme s manželkou vybudovali. Vloni touhle dobou jsme ještě vybírali zahradní altány, letos se fakt už jenom kocháme a sekáme trávu. Nikdy bych neřekl, že mě to bude bavit. Ale když to člověk dělá na svém, tak je to fakt relax! :)