vevinka007

Mechanika tuhého tělesa

Jaký je rozdíl mezi posuvným a otáčivým pohybem?
A jaké jsou vzorečky?

Odpovědi
anonym

…„rozdíl mezi posuvným a otáčivým pohybem“…
Ten rozdíl je jasný – asi jako mezi posunováním (šoupáním) a koulením (valením)…
A k čemu ti budou vzorečky, když ti pochopení takovýchto jasných pricipů dělá problém???
A nebo jsi líná – a domníváš se, že fyziku se naučíš opisováním???
___
DÚ neděláme – ale pokud potřebuješ poradit s něčím konkrétním, poradíme.
Jenže – tvá otázka je na ´opakování ročníku´!
😁

Kelt

Někdy nad dotazy , a tím pádem nad úrovní otázek se musím smát, jindy je mi tazatelů líto. Možná je to špatnou výúkou, možná chyba učitele, možná chyba studenta.
Například saně, lyže jedou z kopce, jedná se o posuvný pohyb. Budu tahat dřevěné prkno po zemi, prostě něco, co je největší plochou a posunuje se po hladké ploše – například stěhování skříně po podlaze- zde hraje roli skykové tření.
Otáčivý pohyb, vše, co se pohybuje válením otáčením – automobil má kola, motorka, skůtr, kůň táhne vůz , apod. Zde je rozhodující, takzvané tření valivé, na který je také vzoreček.
Přestav si že budeš muset tlačit nějaký předmět, který je posazený na kovových lyžích a ty to musí táhnout, nebo tlačit, aby se s tím dalo pohybovat. Čím větší plochou se lyže dotýkají dané plochy, tím to bude namáhavější. Když nahradíš lyže například pásem, bude třeba mohem menší síly, než v prvním případě.