jan.kadraba

Matrika a příjmení s exotickým znakem, mohou si to dovolit „zazdít“?

Moje známá se vdala za cizince. V souvislosti s tím si chtěla změnit příjmení,ale na matrice jí přepsali písmeno „u s vlnovkou“ na u bez vlnovky s tím, že jejich informační systém to neumí. Může jí takto úředník měnit svévolně příjmení? Je k tomu nějaká opora v zákoně? Nikde jsme nic takového nenašli…
Doplňuji:
To je sice pěkné,že si ulehčí práci místní úředníci, jenže pak nesouhlasí doklady a je s tím problém na úřadech v zahraničí:-(

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tak pokud by měla příjmení v azbuce, tak ji ho také azbukou nenapíšou. Pokud takový znak u nás neexistuje a nemáme s tím státem nějakou dohodu o uznávání, tak má smůlu. Bude mít s příjmení problém. Může se vzdát českého občanství a požádat si o cizí, pak nebude muset řešit zápis v české matrice:-))

Další odpovědi
arygnoc

môžu.

podobne ako v anglofónnych krajinách píšeme svoje meno bez čiarok a háčkov (slovensky dĺžňov a mäkčeňov).

pokiaľ národná abeceda nepozná znaky (napr i s dvoma/troma bodkami – napr. vo vietnamčine), nahrádza ich znakom príbuzným (prepisom, nie výslovnosťou, u iných znakových sád – azbuka, arabština, jidiš, čínske znaky a pod. sa preferuje fonetický prepis).

lota

Řekla bych, že stačí Občanský zákoník: § 660 Snoubenci při sňatečném obřadu prohlásí, že a) příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným… http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik-novy/cast-2. Když změní písmenko, už to není ono příjmení jednoho. Na druhé straně, pokud takovýto znak nemá v systému matrika, nebudou ho mít i nás asi nikde a budou s tím pořád jen problémy, takto ji matrika těch problémů ušetří.

anonym

Pokud jim to neumožňuje system. je to chyba statu. Trvej na presnem zneni.. Zaklon o matrice je na tve strane