Stoklaska

Mateřská a rodičák

Dobrý den chtěla bych se zeptat byla jsem zaměstnana do te doby než jsem otěhotněla tak že jsem šla na nemocenskou jako rizikové těhotenství a pak jsem začala pobírat mateřskou chtěla bych se zeptat kolik činí při minimalním platu zda to může být jen 4000 a jestli mám ještě nárok na nějaké doplacení něco jsem slyšela že ano ,,ale já fakt nevím..Děkuji

Odpovědi
afro.minerva

Máte. Pokud jste měla mateřskou menší než 7600 Kč měsíčně, tak by vám měli doplatit do této výše vlastně rodičovský příspěvek. V podstatě máte nárok na mateřskou i rodičák současně. Myslím ale že jenom ode dne narození dítěte. Do té doby by jste asi měla jenom mateřskou. Musíte si o toto ovšem požádat na příslušném úřadu práce, na oddělení státní sociální podpory ve vašem městě a současně potvrdit výši vaší mateřské. Ale to vám tam poví, co máte kde nechat potvrdit a co podat. Možná by jste měla i nárok na sociální příplatek a přídavek na dítě. Jsou k tomu speciální kritéria. Musíte mít potvrzený příjem za určité období od zaměstnavatele. Nejsem si jistá, jestli vám to doplatí i zpětně, ale za zkoušku nic nedáte a každá koruna se přece hodí. Jaká je přesně výše mateřské při minimální platu, to nevím. Vztahuje se to k dennímu vyměřovacímu základu jako při nemoci, ale dostáváte při mateřský asi o procento víc, než při nemocenské. Ale to vám poví na příslušné správě sociálního zabezpečení, kam spadáte. Přeji hodně štěstí