ddaanni

matematikaa

Marek řekl Petrovi : „Vyber nám libovolných 6 karet z tohohle balíčku s padesáti dvěma žolíkovejma kartama, jeden z nás si je prohlédne a tomu druhému postupně ukáže pět z nich. A ten druhý potom jenom podle těch pěti karet uhodne, jaká je ta šestá.“ Jan jim nevěřil, že to zvládnou, ale pokaždé se jim to povedlo. A to není všechno! Petr s Markem tvrdili, že jim stačí jen 5 karet – tedy že postupně odkryjí 4 karty a druhý z dvojice správně tipne pátou kartu. Jak to kamarádi v obou případech mohli provést? Mohlo se jim to povést, nebo to není možné a museli podvádět?
Víte někdo jak to spočítat??

Odpovědi
Hamon

Ne, tohle spočítat nejde.
Předpokládám, že žolíkovou kartou se myslí druh, ne hodnota.

Drap

Jde to lehce odhadnout, nemuseli ani počítat. Pokud je v balíčku 52 žolíků, tak každá karta musí být žolík

MK44

Byly-li karty řádně zamíchané a každá jiná, nic se „spočítat“ nedá. Tyto triky určené ke společenské zábavě vývají založeny na nenápadné komunikaci mezi oběma kouzelníky.

aless

Pokud je to klasický žolíkový zamíchanýbalíček… předpokládejme, že tam budou 4 dámy a dva žolíci. Jak bych z pěti z nich mohl určit šestou. Leda tak, že bych na ně viděl, jinak se to dá tipnout jen tak doluftu, nebo trikem. Je mi líto.