Helena114

Matematika – poměr

Dobrý den, ja se mění poměr? A je nějaký rozdíl, když změním číslo 5 poměrem 7:2 a když 2:7? Moc Vám děkuji. P.S. Není to žádný domácí úkol a i kdyby byl, tak když to nechápu, tak potřebuju poradit…
Doplňuji:
Omlouvám se za kategorii, ale lepší jsem nenašla.

Odpovědi
anonym

Ta otázka je značně nejasná ( co znamená „změním číslo 5 poměrem“???)…
😉
Ale – např.:
5 . 7/2 = 17,5
5 . 2/7 = 1,43

magorvkleci

Číslo (5) se mění (zvětší nebo zmenší) v nějakém poměru, když ho vynásobíš zlomkem toho poměru, takže 5 × 7 / 2 = 35 / 2 a číslo se zvětší. Nebo 5 × 2 / 7 = 10 / 7 a číslo se zmenší. Poprvé je to 17,5 a podruhé 1,429, takže je to sakra rozdíl.

Číslo (5) se mění (rozdělí) poměrem, když ho vydělíš součtem členů toho poměru (tady teda 2 + 7 nebo 7 + 2, což je obojí 9) a pak znásobíš jedním (2) a druhým (7) členem. Takže 5 / 9 × 2 a 5 / 9 × 7. Číslo 5 je tedy rozděleno v poměru 2:7 na 10/9 a 35/9 (což je 1,111… a 3,888…)