Q

Matematika 5. třída – příjmačky do primy – neznám odpověď ☹

Jeden z testů, co jsem dala svým dětem jako přípravu na testy (použité testy z jiných gymnázií) zněl takto:
Doplň řadu:
1,3,6,5,10,7,X,Y
Co je X a Y?
Nic mne dneska nenapadá ☹
Doplňuji:
Add Emilie: Možná jsem úplný pitomec, podobné řešení mi nabízela dcera, nejdřív to násobení dvojkou a pak zase nějaké odčítání jedničkou a násobení dvojkou… ta tvrdila že tam patří 13 a 15.. a mně to prostě nesedí… Řada je řada, když má pravidla nějak to by musela pak pokračovat dle těchto pravidel, ne? a pak se střídat pravidla třeba po 6 číslech?

Nejlepší odpověď
mosoj

tak já bych to doplnil takto:

1–3–6–5–10–7–13–9
střídají se dvě řady

  1. řada 1 , (1+5)6, (6+4)10, (10+3)13= X
  2. řada vzestupně lichá čísla 3,5,7,9= Y

Další odpovědi
Kostík

X, Y, jsou další pokračující čísla, která má žák doplnit, mě ychází 9 a 11, ale nejsem si jistá.

anonym

Teď mě trochu popostrčila odpověď slečny Kostík. Myslím, že x = 14 a y = 9.

Jenom jestli to vysvětlím:

1 +dvě= 3 xdvě= 6 tři+dvě= 5 xdvě= 10 pět+dvě= 7 xdvě= 14 sedm+dvě= 9

Zmatené, co? Ale myslím, že tentokrát je to dobře.
Tedy, z těch našich vnuků budou asi Einsteini nebo se zblázní ještě před maturitou.

Ano, Mosoj má určitě pravdu. Je to jednoduché a přiměřené páťákům. Nevím kam jsem koukala, že jsem to neviděla.

lejla37

mě vychází 11 a 13 ale nevím nevím…

mosoj

Dát o sobě vědět je zřejmě nadlidský výkon tazatele. Tak jak to bylo správně?

anonym

My bychom se také rádi dozvěděli správnou odpověď…

anonym

add Q: Podobné úkoly mívají v jedné řadě více posloupností a každá posloupnost má svoji logiku. Já to vidím tak, jak jsem to zapsala. Třeba se mýlím a za chvíli se ozve někdo s jiným pohledem. Ráda bych se dověděla správné řešení.