ddaanni

matematická úložka

Ámos nosil ze školy stále špatné známky z matematiky a nechtěl se doma učit. Otec byl již zoufalý. Nabídl synovi, že mu zaplatí 8 Kč za každý příklad, který správně vypočte, ale odečte mu 5 Kč za chybné řešení. Ámos na to přistoupil, čímž otec dosáhl cíle: chlapec se začal zajímat o počty a snažil se úlohy správně vypočítat. Na konci měsíce provedli vyúčtování. Ámos za tu dobu vypočetl 26 příkladů. Nic však neobdržel, ale též nebyl otci nic dlužen. Kolik příkladů správně vypočetl?

Nejlepší odpověď
JuddH

Noo tak já jsem si udělala dvě rovnice o dvou neznámých (to už jsme brali): 8× – 5y = 0 a x + y = 26… Z toho potom vypočítáš x (to je 10) a y (to je 16).

Další odpovědi
QGAnna

10 (108–165=0)
Musíme najít číslo, které můžeme beze zbytku vydělit 8 i 5, nejmenší takové je 40. O tolik peněz může přijít i může dostat. Když ho vydělíme jedním z čísel (8 nebo 5), vyjde logicky vždy to druhé (u 8 pětka, u 5 osmička), je to jejich násobek. Takže za jeden takový „cyklus“ (aby se to vynulovalo) vypočítá 13 příkladů (8+5). 26:13 = 2, cyklus se tedy bude opakovat 2×. To znamená 2× 5 příkladů správně a to je 10. Kontrola je tam nahoře.
Alespoň tak bych to počítala já 🙂