kurec

Matematici, jak vysvětlíte tento důkaz, že 1=2?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=hI9CaQD7P6I&ab_chan­nel=JohnHush

Nejlepší odpověď
Emefej

Tímto „důkazem“ nás omračoval matikář v prváku na VŠ. Patří už hodně dlouho mezi známé matematické klamy, viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Mathematical_fa­llacy

Další odpovědi
Alesh

já to znám v této podobě:
x2 – x2 = x2 – x2
x * (x – x) = (x + x) * (x – x)
x = (x + x)
x = 2×
1 = 2

Dochy

že z rovnice 0=0 nelze určit hodnotu x 😉

Justin1

První problém je uprostřed výšky tabule, kde se z obou stran rovnice vyškrtává závorka, která se rovná nule. Dělení obou stran rovnice stejným číslem je ekvivalentní úpravou rovnice jen při dělení nenulovým číslem, nemůžeme si jenom tak lážo plážo rovnici vydělit nulou.

Potom na konci prý z rovnice „2 b = b“ vyplývá, že 2 = 1. Ha, ha. Z této rovnice vyplývá, že b = 0, ale už byl chybný ten postup předtím, který k té rovnici vedl.

Ametyst

Buď je to tvrzení, a ne důkaz, nebo je to důkaz bez předchozího příkladu, s čímž nikdo nehne. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.