annas

Máte závažné patálie či banální lapálie? Nebo naopak?

Co vlastně máte?
Doplňuji:
Vysvětlete pojmy.

Nejlepší odpověď
1popelka1

Jde o slova hovorová.
Patálie má původ v italštině: bataglia – „bitva“. Naše pozměněná podoba s pa- prozrazuje, že jsme slovo přejali z němčiny, a jeho význam pozměněný na „nesnáz“ je chápán jako závažná věc.

Lapálie je německé slovo, zřejmě také z expresivního pojmenování bezvýznamné záležitosti. První část Lapp(alie) souvisí s Lappe – „hadr“ (něco, co nestojí za řeč).

V současnosti se rozdíly stírají a zaměňují se, takže i patálie může být banální.

Jinak lapálie je maličkost,malicher­nost; patálie už je závažnější trampota, potíž

http://www.do­koran.cz/ukaz­ky/1110364055­.pdf

Další odpovědi
vagra

V případě banálních patálií,by mohlo jít o lapálie.
Naopak závažné lapálie,by mohly vyústit v patálie.
To všechno v případě,že budeme chápat patálie jako malichernosti a lapálie, jako nepříjemnosti.

/Začal jsem psát omylem do zdroje a teď to nejde smazat./To je den…:(

Zdroj: V případě banálních patálií,by mohlo jít o lapálie

rybíz

Oboje.

aramah

Ani jedno.

ReHu

Moje závažné patálie mohou být pro jiné banálními.
Takže se naskýtá otázka, co je banální a co závažná patálie?