hapiky

Máte ve svém okolí nějaký (nějaké) narozeninový paradox?

Znám jen jeden případ, kdy byly dva sourozenci narozeni ve stejný den a stejný měsíc.

Nejlepší odpověď
annas

Ano, když s někým známým slavíme narozeniny ve stejný den, jde o tzv. narozeninový paaradox.

„Narozeninový problém je matematický paradox, který říká, že ve skupině pouhých 23 náhodně vybraných lidí existuje 50% šance, že dva z nich budou mít narozeniny ve stejný den. I když se zdá, že by taková skupina měla být početnější, vše lze matematicky ověřit.“

https://www.sto­plusjednicka.cz/co-je-narozeninovy-paradox

V rodině si na nikoho nevzpomínám. Ale podívala jem se na významné české osobnosti, které se v tento den narodily. Je jich od r. 1318 do konce července 2018 asi 40.

Samozejmě nás obyčejných je mnohem víc. Ale znám jednoho člověka, který se narodil ve stejný den jako já.

Další odpovědi
Drap

Nepřipadá mi to jako paradox, spíše velká náhoda. Třeba sourozenci, dvojčata se zpravidla rodí ve stejný den, měsíc, ale dost často i ve stejnou hodinu a samozřejmě také stejný rok. Znám rodinu, kdy děd, otec a syn jsou narození ve stejný den a stejný měsíc.

dudu

Naše mladší dcera a její manžel se s odstupem pěti let narodili 29. ledna.

anonym

Já se narodil 17. den v měsíci stejně jako má prababička (matka mé babičky). Má matka se narodila 16. den v měsíci stejně jako má babička (její matka). Jestli je to narozeninový paradox nevím a zajímavost to určitě je.

Kepler

Dvojčata nejsou paradox, ale osobně jsem znal jen jedna. Za dob studií chodili i na stejnou školu i fakultu jeden za druhého chodili na zkoušky. Říkalo se jim Dogy. Moje děti, to je jen taková zajímavost: obě se narodily 31. v měsíci (to první na Silvestra), to druhé přesně po 20 měsících. Zlí jazykové o mně šířili, že jsem záměrně honil manželku po schodech a vyvolal porod ještě v dotyčném měsíci. To abych dostal jedny přídavky na děti navíc 🙂

Mc Merkurion

… a co 29.únor, to nejni tak neobvyklé …
… tvůj případ je naprosto normální u dvojčat …

ivzez

Znám rodinu, kde se otec a syn narodili ve stejný den,
samozřejmě s odstupem „pár“ let. Jeden z nich měl ve stejný
den i svátek. A aby toho nebylo málo, jeden z jejich předků
se ve stejný den oženil → trochu to na mne působilo dojmem,
že je to datum pro tu rodinu něčím příznačné.

K dvojčatům:
Znala jsem dvoje. U jedněch jednovaječných bylo zajímavé,
že děti měly rozdílné datum narození. Jedno se narodilo pár
minut před půlnocí, druhé pár minut po ní.

mzm

Když kolegovi, co pracoval u stolu naproti mě, přišli gratulovat k narozeninám, tak jsem zjistil, že se narodil v naprosto stejný den.
Od té doby jsme sourozenci. 😁

aliendrone

No, vyjma toho, že je pro dítě FAKTICKY blbý se narodit těsně před vánocemi (dostáváš pak dárky pod stromeček i k narozeninám najednou – v konečném součtu tedy MÉNĚ, než ostatní), tak ne. Venkoncem si nepamatuji VŮBEC, kdo kdy má narozeniny – nemít appku bonzačku, jsem až po krk v hnoji! ;) :D :D

Vlastně ANO, znám! Kámoši z „kulturně vzdělávacího všeobecně informačního zařízení s obsluhou“, co s nima nejčastěji mastím liciťák se narodili den přede mnou a den po mně! Když jsme byli mladší, slavili jsme poctivě všechny 3 dny, ale byly z toho „komplikace“ (doma i v práci), takže dnes už slavíme společně jen na moje narozeniny, protože jsem uprostřed. :)

Na to se těší celá hospa, protože si připlatíme brigádní obsluhu (nahoře bez), také nějaká ta flanděra, gáblík a soudek jde do placu (protože si náklady společně dělíme, tak nikdo „nekrvácí“) a vůbec je veselo… ;) :D :D

nandor

Můj první syn z prvního manželství Tomáš se narodil ve stejný den jako moje druhá tchyně Marta: 17. května (1984 a 1939).
Můj druhý syn z prvního manželství Pavel (tak se jmenoval i můj dědeček ze strany mé mámy) se narodil přesně o 30 let později na den přesně jako já: 9. října (1988 a 1958).
Můj synovec (vnuk mého otce) Kristián se narodil přesně o 47 let později na den přesně jako jeho dědeček Ferdinand (tj. můj otec): 13. července (1979 a 1932).

hapiky

Mc: Merkurion: V otázce nejsou dvojčata, ale sourozenci(dva roky rozdílu ve věku).

Mc Merkurion

… a na to si přišel jak, že dvojčata nejsou sourozenci, to je mi novina https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sourozenec …