Kepler

Máte ve své obci/městě pořád ty socialistické chodníkové betonové dlaždice?

Většina z nich pamatuje ještě dobu Antonína Novotného. Fakt super, většina je rozlámaná, po dešti vám stříknou vodu do nohavice když na ni stoupnete, vypadají strašně a furt zakopáváte. Tak trošku tankodrom.

Nejlepší odpověď
Edison

Jasně, žulovky, ne betonky. Těma se skvěle hází při demonstracích po poldech. 😁 Jasně, že je tu v Pze máme. Jen jsou dnes přesněji žezané, nikoli lámané, takže i ty chodníky jsou podstatně lepší. A barevné, podle typu žuly. Ono v případě historických částí měst jiné řešení moc neexistuje.

Další odpovědi
nyjono

Edison, myslím, že Kepler má opravdu na mysli betonové dlaždice. prodávají se i teď, jen v různých rozměrech. Čtverce o délce strany 30m 40 nebo i 50 cm. Tl. myslí, 4 cm.
Ani nevím, kde nebo kdy jsme je naposledy viděli.
U nás tedy nejsou. Přímo před barákem nemáme ani chodníky a podél hlavnější silnice teď máme na chodnících novou zámkovku.

aliendrone

Tywoe, zrovna VČERA jsem šel po jejich nástupkyních – v podstatě to samé, jen z trochu jemnějšího písku a menšího formátu, tak cca 30×30cm. Tloušťka sotva poloviční (2cm), technika pokládky (rovnou na uhrabanou hlínu) STEJNÁ. Krásně o sebe skřípaly, jak jsem po nich šel. Inu POKROK, tyhle tak dlouho jako ty bolševické existovat URČITĚ nebudou, tudíž naši potomci se (s ekvivalentním odstupem let) zakopávání bát nemusí (zakopává se již DNES)! Ostatně tou dobou už budou betonové dlažky jistě nahrazeny mnohem ekologičtějšími cestičkami v blátíčku, už jen proto, že na nové nebude. ;) :D :D

EKSOT123

Asi před deseti lety obec dělala nové chodníky a dlaždice mi leží na hromadě pro strýčka příhodu. Ale že by ty nové drobnější byly o moc lepší, to asi ne. Možná jsou hezčí, ale více škvír znamená víc trávy.
Osobně bych dlaždice a kámen volil jen pro historické lokality atd. Jinak je to plýtvání peněz. V Rakousku mají většinou na chodnících asfalt. Viděl jsem tam pětičlennou partu, jak za týden vyměnila povrch chodníků v 2 km dlouhém úseku plném různých přípojek plynu atd. S dlaždičkama by to dělali půl roku.
Myslím, že jsme v chodnících na absolutní „světové špičce“. A co je hlavní česká specialita: každý nově udělaný chodník má u nás vysoké obrubníky u každého přerušení chodníku – u každé křižovatky apod. Takže cyklisté a vozíčkáři mají smůlu.

Dochy

Eksot: Cyklisté na chodníku nemají co dělat, jen je nepříjemné jet blízko u chodníku. Nájezdy a sjezdy u chodníků se ale v současné době běžně dělají. Pokud u vás ne, bylo by vhodné zatlačit na zadavatele.

EKSOT123

To je na zvyku. V Rakousku spíš nemají cyklisti co dělat na silnici. Časté jsou cyklostezky a kolaři automaticky pokračují i ve městě mimo silnici.

Edison

Na silnici nemaj co dělat, pokud maj stezku. Ale rozhodně nemaj co dělat na chodníku. Chodník je od slova CHODIT. Vozovka od slova VOZIT.

EKSOT123

Překvapuje mě, jak lidé lpí na něčem, co jinde funguje lépe.
A co se dlaždiček týče, kdyby jsme si ty chodníky měli sami platit,…

Kepler

Tak jo, já to zkusím brzy vyfotit, aby nebylo mýlky. Tahle dlažba, kterou mám na mysli, je opravdu ze šedesátých let.

Kepler

Edison: jak tak čtu, tak to v Práglu už nemáte. Tedy ty rozpadlé betonové dlaždice. Inu bližší košile nežli kabát a na východ republiky pražáci serou.

Edison

Asi máš recht. Hele… chodníky jso v kompetenci správců komunikace – chodníku. Mnohdy je to obec. To, že váš správce to ještě nevyměnil, třeba z nostalgie po starých dobrých časech je váš problém, koho si do čela vaší vesničky volíte. 🙂

aliendrone

Kepler>>> Ale MÁME je v Práglu, ne že ne! Kolem klepadel na koberce a armatur pro šňůry na prádlo – jejda! Zajdi třebas na sídliště Malešice, jsou tam DODNES a to si je pamatuji už z dětství. Tenkrát ale vypadaly trochu lépe. Ne o moc. ;) :D :D

Edison

Aliendrone, tady jsme měli něco podobného, jen to nebyla dlažba, ale ve stejných rozměrech litý beton.