hapiky

Máte také někdy takový pocit, že některé vkládané otázky jsou záměrně provokativní či účelové?

Aby se navodila třeba určitá pochybnost nebo nedůvěra o něčem, o někom a naopak sympatie k někomu či něčemu?
Já bych je nazval podvraťáky.
Přece není možné, aby byl někdo tak hloupý a tvrdil, že Havel zrušil mnoho fabrik, lidé za socíku dělali sami na sebe apod.
Také mě hecuje, když někdo skrytě zpochybňuje všeobecně nabytou svobodu(demokracii) za prohru oproti socialismu?
Je jasné, že s demokracii přichází větší kriminalita, ale není to vina demokracie ale lidí samotných.
A orientaci na Rusko ani nemluvím…

Nejlepší odpověď
annas

Za vším jsou lidé, Ideologie hlásá určité myšlenky, lidé je pak interpretují po svém, často zkresleně. Všeho se dá využít i zneužít.

"Lidé docházejí k neobjektivním a chybným závěrům, ale jejich neobjektivita jim zabraňuje si to uvědomit a připustit.”
Dunning-Kruger effect, Cornell University

https://www.grow­job.com/citaty/

Často je problém v tom, že člověk ví třeba málo, je to jeho subjektivní pohled, nepřiustí pohled objektivní, takže z toho, co tvrdí, je málo pravdy., někdy i upravené.

Většinou se vše odvíjí od pojmů např subjektivita – subjektivizace, – objektivita – objektivizaace a­pod.

Další odpovědi
led

Pocit?
Nie! Istotu!

k ďalšiemu…
Pokiaľ vás to len hecuje, je dobre, horšie by bolo, keby ste to brali tragicky a vytiahol spod komory pušku. Žiadny spoločenský systém nie je vinný. Pri zlom politickom systéme sú vinní ľudia, ktorí ho stvorili, ktorí ho presadzujú, ktorí ho udržiavajú, ale aj ľudia, ktorí svojou pasivitou nič proti nemu nerobia… Politický systém je nástrojom ľudí.

Drap

Každý může mít svůj názor. A stejnou věc vidí různí lidé různě.

ivzez

Ano, mám takový pocit.
Ovšem na otázky „na hraně“ tu máme jiného experta.

Smackdownova otázka na mne působí spíše dojmem neznalosti,
(možná i určité naivity) → nemám pocit, že by nás chtěl provokovat.

K interpretaci jeho otázky:
Smackdown použil obrat „dělali jsme sami na sebe“
→ já za tím vidím stát/společnost, nikoliv jednotlivce.

autacek

„Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků… Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce. // V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci jaké má dnes. Pro mě není rozhodující s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku a proto má naději, že i člověk poslouží jí. // Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují. // Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat… Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli to bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam zdvihne cena cigaret nebo něčeho jiného, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. // Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury… Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO.“

Prý je tento text pomluva a něco takového Havel nikdy nenapsal, neřekl. Ovšem naprostá většina národa to tak vnímala. Srovnání s dneškem si udělej sám, o naivitě a toho jak to dopadlo.

A nabytá demokracie a svoboda? Podívej k čemu spěla „svoboda a demokracie“ nastolená v islámských zemích, podívej jak dnes u nás „vyhrává“ pravda a láska nad lží a nenávistí. Dnešní pan president si dělá z ústavy cár papíru, trestně stíhaný estébák je premiérem a dalo by se pokračovat.

hapiky

autacek: Jseš jako mnohdy jindy mimo realitu.

  1. Babiš není trestně stíhaný
  2. President (i když ho nemusím) si nedělá z ústavy cár papíru. Pohybuje se pouze tzv. na hraně.

3.Po revoluci měli mnozí velké očekávání, ideály, něco se povedlo, něco ne. Komunisté měli po válce také ideály, skončily na smetišti dějin.
To, že se dnes máme tak dobře, bychom si za socialismu mohli jenom zdát.
Fakt, že ti, kteří dříve nic nedělali, nechtějí dělat nic ani dnes, proto budou skuhrat, pomlouvat, obhajovat neobhajitelné. Všeobecný blahobyt, vyspělost, (má-li přijít) může jen na základech svobody.
Jak jsem už několikrát řekl: Demokracie je slepá, musí se jí pomáhat. Lépe je svobodnému ptáčku, než orlu v kleci, ale to ty nikdy nepochopíš protože nechceš!

autacek

Hele, asi nemá smysl víc navzájem ztrácet čas, když hned tvůj první bod je lež. Stačí přehlédnout dál než za koblihu a trochu jen se více zajímat o veřejné dění.

hapiky

Nemá smysl víc navzájem ztrácet čas, když někdo nechápe rozdíl mezi obviněním a obžalováním. Ano, občas je potřeba si o tom něco přečíst : )

autacek

Ty jsi tak hloupý normálně, nebo to ze sebe jen děláš?

hapiky

autacek: Ano je to právě hlupákco si myslí, že jsou všichni okolo hlupáci.
Pochop už konečně, že kdyby byl Babiš trestně stíhaný, nemohl by vykonávat funkci premiéra. Zatím je stále „pouze obviněný“ ty hlavo skopová

autacek

hapiky: tak že hlupáka ze sebe neděláš a fakt jsi mimo. Strašný, i to, že takto nevzdělaná je patrně i většina jeho voličů a hloupostem co slyší, věří. Tak že znovu, náš premiér je trestně stíhaný a ani opakovaná, kdo ví kde slyšená, lež, na tom nic nezmění.

hapiky

Nejsem jeho příznivec a už vůbec ne volič.

autacek

volič možná nejsi, ovšem lhář jsi

led

annas,"Často je problém v tom, že člověk ví třeba málo, je to jeho subjektivní pohled, nepřiustí pohled objektivní,takže z toho, co tvrdí, je málo pravdy.

Většinou se vše odvíjí od pojmů např subjektivita . subjektivizace, – objektivita – objektivizaace apod.„
to je presné, človek musí od problámu odstúpiť ďalej, aby v celistvosti videl problém aj s jeho okolím – "príčinami a následkami“

annas

Máte pravdu, čas v tom hraje roli. Nikdy to není černobílé.

annas

Ještě k reakci led – „annas“ .

„Hlavním problémem této doby je naprostá neinformovanost lidí a jejich neschopnost spojit si příčinu s následkem.“ ..Jaroslav Tichý

http://www.obraz­kovysvet.cz/in­dex.asp

led

Dvíhám virtuální celou ruku, až na jedno slovíčko: „tím“
„… a tím jejich neschopnost spojit si příčinu s následkem.“

led

ivzez, „Smackdown použil obrat „dělali jsme sami na sebe““
z ktorej otázky je váš citát

ivzez

Proč nechal Václav Havel zrušit hodně továren v ČR?
(Na mne ta otázka působí spíše naivně.)
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nechal-prezident-vaclav-havel-zrusit-hodne-tovaren-v-ceske-republice

led

Myslím že pri pohľade na staré „pracujeme pre seba – pre štát“ na Havlovské „pracujem pro sebe“- do vlastnej peňaženky je rozdiel. Text v otázke chápem práve v tom Havloskom tóne(nie Havlovom tóne), voľný preklad: „Predtým sme zisk z práce dávali štátu, dnes pracujeme pre svoju kapsu“ otázka nie je naivná. Keď boli továrne dokázali prežiť sme bez nezamestnaných a teraz rušíme továrne, teraz nezamestnaných potrebujeme? K čomu? Naivná je len myšlienka, keď budú továrne, nebudú nezamestnaní.

ivzez

Tady je krásně vidět, jak stejná věc působí na různé lidi různě.

Pro mne hraje hlavní roli to, že tazatel nezná pravomoci prezidenta (havlovský tón si nepamatuji, pokud jsem jej vůbec někdy zaregistrovala).

(Nejen) Proto na mne otázka působí naivně.

Zkuste si Smackdownovu formulaci porovnat s řadou Auťáčkových (skutečně provokativních)…

led

Nehodnotím užívateľa a neodpovedám užívataľovi,
ale hodnotím príspevky otázky, odpovede a odpovedám na otázku.
Prňa zamňa, ak pri príspevkoch bude napísaná bodka (tečka) a príspevok bude zaujímavý (pre mňa) budem reagovať. ak tam bude meno svetovej Jednotky na internete a otázka bude o ničom, nezaujíma ma.

hapiky

led: Přesně tak!

hapiky

Drap: Vaše odpověď je jak skoro vždy taková počítačová. Není to jejich názor, je to názor těch, kteří je ovládají.