autacek

Máte představu, jak nejdéle bez přestávky vydrží létat ti nejvytrvalejší ptá­ci?

(obrázek vlastní)

Nejlepší odpověď
dr.luha

Rorýs obecný, ten dokonce během letu spí.

Další odpovědi
Autista

Den, dva.

Hufnágl

Kolibřík, ten vydrží velmi dlouho létat a kupodivu i pozpátku.

davidstar

Populace vodních ptáků břehoušů rudých (Limosa lapponica baueri) z Aljašky se každý podzim vydají na cestu na jih. V tom se nijak zvlášť neliší o jiných tažných ptáků. Co však z břehoušů dělá bezkonkurenční rekordmany, je jejich cíl a způsob, jakým jej dosahují. Ptáci míří na Nový Zéland a cestu dlouhou 11 000 kilometrů urazí za pouhých osm dní. Moderní studie dokazují, že břehouši celou trasu urazí non-stop na jeden zátah – během celého letu nejí, nespí a nepřistávají. Zimu přečkají v pohodlí Nového Zélandu a na jaře se vracejí zpět na Aljašku.