CrazyLuck

Máte někdo zkušenosti s mechanickým psacím strojem? Co znamenají klávesy *, 10, 100, 1 000, 10 000, 100 000, 1 000 000,

Doplňuji:
Máte někdo zkušenosti s mechanickým psacím strojem? Co znamenají klávesy *, 10, 100, 1 000, 10 000, 100 000, 1 000 000, 10 000 000 a 100 000 000 a jak se používají? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Budou to klávesy tzv. desítkového tabulátoru. Tento tabulátor umožňuje zarovnávat číselné údaje do sloupců přesně pod sebe.

Na rozdíl od běžného tabulátoru, který zarovnává sloupce podle levého okraje, tedy začátku slova, desítkový tabulátor řadí sloupce čísel podle toho, jak se píší – zarovnává je od konce, nebo od desetinné čárky.

Když chcete psát pod sebe tisíce, tak zmáčknete 1.000, když se ve sloupci objeví milion, tak klávesu s milionem a čísla se zarovnají.

Musíte vyzkoušet, jak funguje. Vymažete znaménkem mínus a šipkou všechna stará nastavení a kliknutím na číslo nastavíte. Musela bych to vidět, už jsem se s desítkovým tabulátorem nesetkala nejméně 30 let.

Jak se
Doplňuji:
Vzpomněla jsem si, že mám učebnici paní na stroji. Takže napíši přesně tak, jak píší í autoři L. a J. Karnoltovi.

Postup při nastavení jezdů je tento:

  1. Zajedete s vozem na místo, kde se mají vypisovat čísla. Na tomto místě stisknete tečku.
  2. Další klávesy odpovídají hodnotě, která je na nich napsaná, takže budu-li psát 52 – stisknu 10, 4.358 – stisknu 1.000 atd.

Vozík se zastaví na místě nejvyššího řádu – ale zarovnává pod sebe zprava. .
3. Chceme-li použít tabulátor pro nastavení odstavce (slov), stiskneme tečku. Při dalším psaní opět tečku – zarování zleva.
4. Rušit můžete jezdcem (šipkou), pokud není, tak posouváme vozík k tabulátorovému jezdci, která se má zrušit a stiskneme klávesu se znaménkem mínus.

více diskuse

Další odpovědi
JájsemRaibek

Jak říká annas, je to k zarovnání čísel. Dříve nebyly počítače, resp. nebyly tolik rozšířené a účetní a nejen oni vše psali na stroji a toto jim práci velmi usnadnilo.

cochee

Já teda nevím, ale tyhlety klávesy jsem na mechanickém stroji nikdy neviděl, výhradně na elektrickém. To ale jen tak mimochodem, páč na otázku tím neodpovídám.