Máte někdo zkušenost s tímto?Vnuk chodil do 1.třídy v Čr a pak odjeli do Anglie.Musí u nás dělat zkoušky z češtiny?

Nebo jak se to řeší.(Cizinci,kteří žijí u nás,taky jezdí do své země na zkoušky z rodného jazyka?)

Odpovědi
atriplex

Nemusí dělat žádné zkoušky, to že má české občanství neznamená, že musí umět česky. Zkoušky by dělal jen v případě, že by se chtěl vrátit do české školy – škola by pak posuzovala jeho znalosti a podle toho by jej zařadila do příslušného ročníku. Ale pokud se vrátí do ČR až potom co ukončí povinnou školní docházku, tak už nikdo nebude zkoušet vnuka z češtiny.

pokazdejinak

nedávno o tom byl dokument na ČT (ale název nevím) – pokud zůstal občanem ČR, měl by jezdit do své kmenové školy na rozdílové zkoušky podle domluvy (půl roku, rok nebo dva) a v udržování češtiny tam pomáhají české školy bez hranic
zkoušky se samozřejmě týkají jen dětí školou povinných

Zdroj: www.csbh.cz/