quentos

Máte někdo vysvětlení pro nepřátelské chování páru ovcí vůči hodnému pasáčkovi?

Stalo se: pasáček (cca 10 let) v klidu pase ovce (samce a samici). Není k nim nijak zlý, naopak. Proutek v ruce má spíš k tomu, aby dodal důraz případnému vyhnání ovcí z místa, kde nemají co dělat (např. u ovocných stromků, které by začaly ožírat). Přesto ovce jednoho dne využijí pozice pasáčka příliš blízko u kolíku a zcela systematicky ho k němu přivážou řetězy, na nichž jsou upoutány – a to tak, že se nemůže hnout. Nebýt všímavých kolemjdoucích, trpěl by řádově hodiny.
Proč se však ovce takto zachovaly? Berou pasáčka jako nepřítele? Jsou vůbec dostatečně inteligentní na to, aby ho takto cíleně „omezily na osobní svobodě“, nebo šlo – ač by to bylo těžko uvěřitelné – o dílo náhody?

Nejlepší odpověď
Drap

Jistě to nebyla agrese vůči pasáčkovi. To by se chovali jinak. Ovce jsou stádová zvířata. Jedna z jakéhokoli popudu/ chtěla někam zamířit, lekla se a podobně/ vyrazila a druhá automaticky za ní.. Je to běžné u ovcí, že jakmile se dá jedna do pohybu, ostatní okamžitě následují Díky tomu, že byly ovce přivázané, řetěz je dál nepustil a pasáčka přivázaly. Ovce pokud možno nepřivazovat a když tak pouze jednu k jednomu kolíku a druhou tak daleko, aby k sobě nedosáhly. Pokud jsou ovce na řetězu, jsou schopny i ublížit sami sobě. V případě že byly ovce uvázané tam byl pasáček naprosto zbytečný a zřejmě i málo zkušený, jinak by ke kolíku nešel.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne nešlo o úmyslné jednání ani
o využití situace → ovce takto neuvažují.
A nešlo ani o systematické jednání.

K omotání pasáčka řetězy muselo dojít náhodou.

orestez

Odpovědi už slaví 10 let?

quentos

Drap: díky, vyčerpávající odpověď zřejmě na nominaci, ale ještě počkám, abych se neunáhlil. Jen dodám, že tam pasáček tak úplně zbytečný nebyl právě vzhledem k oněm ovocným stromkům, k nimž by ovce byly dosáhly i navzdory uvázání.

Drap

Ovce jednají pudověm tak jak jsou zvyklé, Z toho samého důvodu okusují ovocné stromy. Jednak je to pro ně zřejmě příjemná změna a hlavně ti dělávají při nedostatku vhodné pastvy. Odnaučit je to nejde. Pokud jsou v takovém prostoru, že je nelze uvázat tak aby na stromy nedosáhly tak nezbývá opravdu nic jiného než hlídat.