Complex

Máte někdo nějaké zkušenosti s bezcílným cestováním?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nemám, nanejvýš jsem sednul do špatného vlaku. Ale už mě to napadlo. Těším se, až budu mít příští rok jízdné za čtvrtinu. To si hned koupím spacák a karimatku.

Další odpovědi
EKSOT123

V mládí jsem občas cestoval na kole- dá se říct, že jsem neměl vždy pevný cíl, nebo spíš měl naplánovaných pár cílů po cestě ale zbytek byl na náhodě. Kam jsem večer dojel, tam zalezl do kukuřice a tak…

led

Dlhé roky som putovala peši, alebo na bicykli, navonok bezcieľným spôsobom, po Europe. Ale len navonok bezcieľne. Stopom len v nevyhnutných prípadoch, najradšej, keď v aute bola rodina.
1 – vždy som si určila cieľ, kam sa chcem dostať
2 – určila som si čas, kedy sa chcem dostať do cieľa
3 – ráno som si hodila zápalku a ktorý smer ukázala hlavička, tam som išla
4 – v prípade, že ku koncu by som týmto spôsobom už nestihla termín k dosiahnutiu cieľa, použila som alternatívny spôsob cestovania.
5 – v pravidelných intervaloch som domov oznámila prešlý úsek a nasledujúci smer. Bezpečnosť je dôležitá aj pri túlaní.
Ale vtedy bolo relatívne bezpečné cestovanie, dalo sa naozaj bivakovať ( http://www.kstst­.sk/pages/vht/bi­vak.htm ) pod širákom kdekoľvek pri ceste, v lese, na sene, ale aj na skale. Stačil batoh, celta a širák, prepáčte a dobré boty.

Arne1

A vlastně jo… V mládí jsem tak poznával Brno. Vydal jsem se z domu buď napravo (tramvaj u Dětské nemocnice) nebo nalevo (autobus Drobného nebo tramvaj Lidická). A pak jsem jel tím co přijelo až kam mne to napadlo a tam se prošel po okolí.

Mc Merkurion

… jo, a v mládí na čundrech jsme se dost často takto toulali, jó, to byly časy … tak jako Arne jsem takto poznával Prahu při návratu z hospod, ale to nebylo plánovaný bezcílné cestování …

nyjono

EKSOT123e, podle čeho ses rozhodl, kterým směrem pojedeš?

EKSOT123

No popsal jsem to jen suše, jinak by to připomínalo bláznovy zápisky- jednou jsem se utábořil přímo u rochniště divočáků, … Taky to se mnou nebyla žádná sláva – kola nebyla moc dobrá a náhradní díly těžko k sehnání, taky jsme měli doma zvířectvo a já se nemohl moc dlouho toulat – orientační cíl jsem měl předem (Krušné hory, Český Ráj, Pálava, atd.), ale změn kvůli okolnostem bylo plno. Mířil jsem třeba do Mariazell ale rozsypalo se mi kolo, tak jsem to nějak popravil a z půli cesty se vrátil. Takový světák, jako Led jsem nebyl. Kámoši jezdili po Evropě, na Sibiř nebo Bajkal, já jen obyčejný vesničan.

Arne1

Kepler: však jeď na Slovensko, tam můžeš jezdit alespoň tím vlakem zadarmo už teď.

Kepler

No, to právě nevím, jestli se to netýká jen občanů SR. Každopádně se tam chystám užívat si termálů v Podhájske. Spojení je super, rychlík mě doveze až na místo. A ceny ubytování v privátech jsou mírné i pro důchodce (od 200,–/noc). Jen vědět kde hledat, rozhodně ne přes cestovky a různé zprostředkovatele.

Arne1

Týká se to všech občanů EU ! Potřebuješ jen jednu fotku (menší jak pasová, nepamatuju si čísla) a na libovolné stanici železnice ti udělají průkazku. Pak si jen musíš vždy vyžádat jízdenku zdarma (v Tatrách můžeš jet bez ní), případně doplatit místenku.

Mimochodem, prostuduj si tento materiál, psali to sice študáci pro sebe, ale mají tam i informace pro seniory které nikde jinde nenajdeš.

http://www.rig­htplacerightti­me.cz/index.html

led

dôchodcovia nad 62 rokov
za rýchlik si zaplatíte 1.-€ ale musíte presne vedieť, ktorým chcete cestovať. V rýchlikoch sú určené kapacity dôchodcovských miest, takže ak prídete na poslednú chvíľu, nemusíte cestovať na kartu, ale musíte si kúpiť riadny lístok.
Ako to funguje v ČR pre EU dôchodcov? Čo potrebujú k bezplatnému cestovaniu a v akých druhoch vlakov to neplatí?

Kepler

Dík Arne i led! Dobré informace.