Adula.57

máte nějaký trik, jak si zapamatovat vyjmenovaná vyjmenovaná slova?

Učitelka na češtinu po nás chce, aby jsme si je zopakovaly, ale všichni je zapomněli, tak to zkouší a já si nemůžu vzpomenout. Nemáte na zapamatování nějaký trik?
Doplňuji:
Dříve jsem je uměla. A nějakou pohádku by jste mi nepomohly?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud jsi je někdy uměla, stačí si je několikrát přečíst. Pokud jsi je neuměla, je nejvyší čas začít se je učit

Další odpovědi
Sůwa

Věnovat tomu víc času a pořád dokola opakovat. Na fígl si nevzpomínám, ale pamatuji si je už 55 let od doby, kdy jsem se je naučila, stejně jako násobilku.
Doplňuji:
Ta pohádka není špatný nápad, ale vytvoř si ji sama. Pak už to nikdy nezapomeneš, jen asi nebudou ve stejném pořadí jako v učebnici.

WeeBear

Číst stále dokola a polohlasem si opakovat – do hlavy ti nic samo nenaskáče, pokud nemáš „fotografickou paměť“. A opravdu je opakuj i nahlas, pro sebe, zapamatuješ si to rychleji a půjde ti to lépe z pusy ven. 🙂

Nebo si také pamatuju, jak jsme si na prvním stupni dělali z vyjmenovaných slov po L pohádku, to jsem si pak zapamatovala hned. 😁

Ano-ja

Opakovat, opakovat, opakovat a zase opakovat. :) Třeba zkusis si to namluvit (do PC, na mobil, na diktafon) a pak si to pouštět jako písničku :) to pujde :)

hanulka11

Trik na to není, jen se je naučit a věř, až se je naučíš, tak je nezapomeneš ani za 20 i více let

Ella

trik ne, jenom opakovat, opakovat a opakovat, dokud to nebude v hlavě tak napevno, že už to nic nevymaže…

české vyjmenované slova jsem se nikdy nenaučila, slovenské ano, úpřimně nikdy jsem je nepotřebovala – kde se píše Y a kde I poznám i bez nich a když jsem si nebyla jistá, tak jsem si napsala obě verze a vybrala tu, která nevypadala hloupě… nikdy mě tahle metoda nezklamala a to čeština ani není můj rodný jazyk…
Doplňuji:
jestli si si je předtím už pamatovala, tak to někde uvnitř stále je, stačí to oživit, uvidíš, že to půjde samo :)
jako pomůcku jsem našla pouze pro vyjmenovaná slova po B:
po B: Být je pěkné, když je kde bydlet, jsem obyvatel, když mám byt, nebo aspoň příbytek, ve kterém je nábytek, nejsem přece dobytek. Obyčej je umýt si obličej, abych byl bystrý. Bylina není kobyla a už vůbec ne býk se jménem Přibyslav.
zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mne­motechnick%C3%A1_pom%­C5%AFcka

led

My sme mali kedysi na škole pomôcky:
BuM PaRa Sa VeZie Fí – obojaké spoluhlásky
Sýty syn sypal sýkorkám syr… tvrdé y po S
a podobne. Treba len porozmýšľať a pomôcku si vymyslieť.

ivysek

Jsou na to super mnemotechnické pomůcky. Možná by bylo něco na internetu, pokud ne, najdi mail na pana ředitele ZŠ ve Velkém Borku Milana Sklenáře a popros ho, jestli ti básničky na vyjmenovaná slova pošle. Měl na to moc hezké, bohužel si je nepamatuji, je to už 20 let 🙂 A byl to také jediný učitel, který nám je dával, ostatní chtěli jen memorování = učení se nazpaměť.

nalezen odkaz http://www.rek­.estranky.cz/clan­ky/pomucky-do-cj-a-mnemotechnicke-pomucky.html – další zajímavé pomůcky

samicek333

Možná by pomohlo si je dvakrát třikrát přečíst a naučit se je jako básničku – mně to pomáhá a asi většině lidí. Vymýšlení pohádek je podle mě nesmysl, u tabule přece nebudu odříkávat pohádku o tom, jak sytý syn krmil sýkorky… Možná je to trik, jak se je naučit, ale když se naučíš pohádku, nevím, jak se to pak naučíš jako normální vyjmenovaná slova.

BAZALKA:D

Baboone

My teď s holkama frčíme v Ypsilonii a za nás super! Je to desková hra od Loris games http://www.lo­risgames.cz/cs/yp­silonie/, ve který jsou jen vyjmenovaná slova, člověk se učí při hře a ani o tom neví 😁. Osobně miluju princip kdy se dítě učí jen tak mimochodem. Na fb mají ještě stránku @ypsilonie (Ypsilonie: vyjmenovaná země – https://www.fa­cebook.com/pg/yp­silonie/posts/?ref=pa­ge_internal), kde objasňují původ jednotlivých slov, což je další způsob, jak dostat do hlavy, že zrovna tohle tam patří 🙂. I mě jako dospěláka baví 😁.