Máte nějaké oblíbené cizojazyčné přísloví?

Ku příkladu já mám rád anglické : „First catch your hare, than cook him.“ (Nejdříve si chyť zajíce, pak ho teprve uvař)
Což v české verzi vypadá jako: „Neříkej hop, dokud nepřeskočíš.“

Nejlepší odpověď
Ametyst

Once bitten, twice shy. Jednou pokousaný si pro příště dá dvojnásob pozor.

Další odpovědi
Nassin

Broda mędrcem nie czyni – Vousy nedělají mudrce, což znamená, že lidé nejsou vždy s věkem moudřejší

annas

Latinská přísloví. Líbí se mně i jiná, ale ta znám jen v překladu. Třeba čínská.

Caeca individa est. = Závist je slepá.
Verba movet, exlempla trahunt – . Slova přitahují, příklady táhnou.

Když jsem studovala latinu, znala jsem jich mnohem víc, ale čas mnohé uložil hluboko v paměti.

Víc citáty -
Homo homini lupus. – Plautus – Člověk člověku vlkem.
Cogito, ergo sunt – Descartes – Myslím tedy jsem
Scio me nihil scire. – Sókrates- Vím, že nic nevím

metro

Romské:
Dilino phenel, so džanel, goďaver džanel, so phenel. (Hlupák říká, co ví, moudrý ví, co říká)

Pepa25

He has bats in the belfry = Straší mu ve věži, doslova „má netopýry ve zvonici“, což se mi hodně libí a když mluvím s někým mešuge, tak si představuju, jak mu tam lítají, což mi zlepší náladu 😉
Podobně je moc hezké ruské přísloví „В тихом омуте черти водятся“ = Tichá voda břehy mele, doslova „v tiché zátočině žijí čerti“ – tady je přimo slyšet ta čertovina jinak nenápadného človíčka …

Justin1

V angličtině: „No pain, no gain.“ –
„Bez práce nejsou koláče.“

Ve francouzštině: „C’est en forgeant qu’on devient forgeron.“ – „Kovářem se stanete tak, že budete kovat.“

cochee

Curiosity killed the cat. Česky: Kdo je zvědavý, bude brzo starý; ale mi se líbí expresivnější Nestrkej rypák, kam nemáš.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Pepa25 – ale to české přísloví o tiché vodě je pře jen lepší a o úplně něčem jiném.