pizlicka

mate nejak osetrn majetek v pripade vasi smrti?

jak na to,kdyz jeden z partneru,ma deti z prvniho manzelstvi,ja s nim vstoupim do manzelstvi,spolecne porizujeme veci,a on zemre?dedim ja a jeho deti??ja,ktera deti nemam,po me dedi moje matka a muj sourozenec??

Nejlepší odpověď
anonym

Mám děti, takže o případné dědice je ze zákona postaráno aniž bych musela něco nějak zvlášť ošetřovat. Společně získaný majetek, který máte s manželem se dělí po jeho případném úmrtí tak, ty máš automaticky svou polovinu, z jeho půlky máš nárok na půlku a druhá půlka (tedy čtvrtina) se dělí mezi jeho děti děti z bývalého partnerství. Pokud tedy neučiní nějaké právní kroky ještě před úmrtím. Není ale jednoduché vydědit vlastní děti. Za života ovšem může se svým majetkem každý zacházet, jak uzná za vhodné.

Další odpovědi
anonym

Nemám žádný majetek – nemám žádné starosti. Zvíře v žádném případě za majetek nebo věc nepovažuji.
Doplňuji:
A co se stane s oblečením, knihami a dalšími případnými drobnosti mi hlavu neláme. Závěť určitě psát nehodlám.

beer

Jediný majetek je můj kocour. A toho si vezme veterinář u kterého pracuji. Takže mám ))

briketka10

já mám taky jen kocourka a bydlím v nájmu zařízeného na mé náklady a veranda je taky moje, to jsem nakázala sestře nebo synovcovi až tu nebudu ať všechno zařízení co jsem sem dala zničí, nenechám státu zhola nic oni mi taky nic nedali jen zvedaj nájmy a poplatky za pozemky, jako je zahrádka a parcela na které mám tu verandu, že mu není hamba !! promiň ale teď jsem se nechala unést..

mosoj

Myslím si že to nastiňuješ správně. Snad někdo rozumně odpoví a potvrdí to.
Tady zřejmě nikdo nic nemá, všichni bydlí pod mostem a majetek si nosí v ranci !!! Pokrytectví nikdo nepřizná.

Deli

Majetek by se dělil mezi manžela a mé děti. Také máme oba uzavřeno životní pojištění pro případ smrti jednoho z nás, aby ten druhý měl zajištěný zhruba rok života finančně, aby měl čas se dostat z nejhoršího bez velkých fin.starostí. Zde jsme uvedli partnera jako jedinou osobu obmýšlenou, tudíž plnění z pojistky by se nedědilo, šlo by vyloženě na účet pozůstalého parnera.
Horší než pomyšlení na majetek pro mne je, že moje první dcera je z prvního manželství a její otec… No, prostě největší děs mám, kdyby se se mnou něco stalo, že bude muset žít s ním. Pro tento případ mám sepsanou takovou osobní závěť – dopis, kde ho žádám, aby povolil svěřit ji mé rodině a nechal ji vyrůstat s mým manželem. Otázka je, jak by to dopadlo…
Jinak – k Tvé otázce: ano, dědila bys Ty, jako manželka, a jeho děti, rovným dílem, tedy Ty a dvě děti = každý třetinu jeho majetku. Musela bys prokazovat, na co jsi přispěla např. rovným dílem s ním, pak by se dědila ta jeho polovina, tudíž každý šestinu, a Ty bys měla svou polovinu + 1/6, děti zbylé 2/6.
Po Tobě dědí nejdřív manžel, pak až sourozenec a rodiče. Poměry bohužel z hlavy nevím, nedávno se to měnilo.

Drap

Mám ošetřen majetek. Podělí se o něj dědicové. Nebo snad myslíš, že by bylo lepší vzít si ho do nebe ?

venkovan

Děti z prvního manželství dědí v určitém poměru dle zákona. Vyloučit je z dědictví je je možné jen ze závažných důvodů, opět citovaných v zákoně. Nevím co zde řešit.
Navíc oč jde – pokud si beru partnera s dětmi, tak si ho beru i s nimi. A musím počítat s tím, že má k nim určité zákonné povinnosti. Stejně tak ke své bývalé partnerce. Nebereme si čistého člověka, ale s nějakou minulostí. A pokud se nám minulost a odpovědnosti z ní nelíbí, nemusíme do takového vztahu vstupovat. Kolik lidí žije jen jako druh a družka a je vše v úplné pohodě.
A navíc – ta starost o to kdo bude dědit po smrti partnera o mnohém může vypovídat.

pusinka50

Ano, je to tak jak píšeš. Ale nechápu, proč by ses musela znovu vdávat, když ti dělá starost, co zdědí jeho děti, tak se přece nevdávej, svatba je na nic, když to nebude klapat, tak stejně dojde k rozvodu a ten stojí moc nervů a peněz.