fyzikar

Jak se nazývá to, když se živočich maskuje za něco neživého, např. kus suché kůry?

Dobrý den,

pokud se např. motýl maskuje za včelu, jsou to mimikry

ale úplně mi vypadlo, jak se nazývá, pokud se maskuje za něco neživého, např. kus suché kůry

Poradíte?

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud se maskuje za rostlinu (část), používá se termín mimeze…
😉
Nejde o to, zda je to maskování maskování za něco živého (rostlinu) nebo neživého – je to maskování za nějakou součást biotopu…
Např.: strašilka se maskuje za větvičku, chameleon či chobotnice se přizpůsobují aktuálním barvám ´podkladu´, některé můry barevně splávají s kůrou oblíbených stromů…
😉

Další odpovědi
annas

„Některé zdroje rozlišují mimikry (napodobení živého organismu, přítomen "model“) a mimeze (napodobení nejedlého objektu – větvičky, výkalu, apod.). Jiné pak uvádějí mimikry čili mimetismus nebo mimeze a pak se pojmenovávají podle způsobu skrytí

"Samo slovo mimikry poprvé použili W. Kirby a W. Spence ve své učebnici entomologie z roku 1817.

Původně znamenalo připodobnění hmyzu k okolí za účelem zakamuflování, třeba lupenitka připomínající list – když se zvíře podobá části rostlin.

Slovo mimikry je starší. V „lidovém“ pojetí ostatně podnes znamená něco jako „ochranné zbarvení“. Slovo je pochopitelně anglické, byť z řeckého základu (mimikos – napodobující). "

Jenže problém je se skloňováním – je to nesklonné neutrum, tedy podst. jméno středního rodu.

Proto mimkry bylo nahrazené slovem slovem „mimeze“ (z ř. mimesis), které se bez problémů skloňuje.

Jako adaptivní zbarvení bývá zvykem označovat nějaký vnější design živých objektů, o němž se má za to, že přináší svému nositeli nějaký prospěch.

Jsou tedy dva druhy skrytí – zviditelnění ( některý živočich má „jedovaté“ zbarvení, chameleonovo zbarvení je jeho řečí) a zamaskování. (větvička, list )

http://www.bi­omach.cz/biolo­gie-zivocichua/-mimikry

Zapomněla jsem na jiný odkaz
http://casopis­.vesmir.cz/cla­nek/nevtiravy-puvab-pretvarky-a-odstraseni

zjentek

Dobrý den,

pokud se například slůně maskuje za kus suché kůry, nazýváme jej rošťákem.