zjentek

Mars večer svítí oranžově díky oxidu železitému?

A fakt svítí oranžově? A to svítí ten kysličník?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, tamní horniny a půda obsahuje hodně železa. Podobné je to i některých australských pouštích i jinde na světě.

Další odpovědi
dubraro

Mars sám o sobě nesvítí, jen odráží sluneční světlo.

aliendrone

Nejen večer, ale i v noci a k ránu! ;) :)

Dochy

Ne, nesvítí ten kysličník. modrej list papíru také nesvítí, jen je zkrátka modrej. Stejně tak Mars nesvítí, ale pohlcuje především modré složky záření (slunečního), zatímco ty červené odráží – a my je pak vidíme

zjentek

Dochy, já ty odražený vidím pouhým okem žlutě… no ale možná by to už chtělo k očnímu ;§

Dochy

Nejsem si jist jak je to s pozorováním Marsu. Ale pokud mluvíš o pozorování pouhým okem, pak by mohlo hrát roli i o, že ve slabém světle ztrácíme barevné vidění…

zjentek

Ale i tak vidím měsíc a hvězdy svítit žlutě, včetně Marsu a pár dalších planet, zvláště pak ve slabém světle. Naopak v silném světle je nevidím vůbec… ;)

Dochy

Hmmm nechápu jak můžeš Mars nevidět při slušným denním osvětlení 😉
Co se týče barvi v noci… zkusím se zas někdy podívat 😉