monperl

Maření výkonu úředního rozhodnutí

Známému odebrali řidičský průkaz, po 6 měsících obdržel rozsudek o navrácení ale než si ho vyzvedl tak ho chytli znovu a navrhli maření úředního rozhodnutí, může být za to odsouzen když už mu byl vlasně navrácen jen ho u sebeš neměl fyzicky? Díky za odpověď
Doplňuji:
moc díky, všichni doufáme že nepůjde do vězení, ale to by snad neměl, ale i když mu byl řidičák „navrácen“ tak měl 3 měsíce s podmíněným odkladem na 18 měsíců, většinou soudy dávají nepodmíněný trest až při třetím prohřešku ?

Nejlepší odpověď
standa

Rozhodující je datum*) nabytí právní moci zmiňovaného „rozsudku o vrácení“.

Pokud známého chytli před tímto datumem, tak má smůlu, protože se skutečně dopustil trestného činu ´maření výkonu´ + přestupku ´řízení bez ŘP´.

Co mu hrozí?
Na 100% nebude moci řídit celou původně stanovenou dobu (nejspíš to bylo původně na 12 měsíců) a s největší pravděpodobností mu k tomuto trestu přidají ještě pár měsíců zákazu řízení navíc… asi 3–6 měsíců.

Dál vyfasuje zcela určitě peněžitý trest za ten přestupek ´řízení bez ŘP´, který je docela brutální (nejméně 25.000 Kč).

No a samostatná kapitola je ten trestný čin ´maření výkonu úředního rozhodnutí´…, bude hodně důležité jak soud zváží polehčující okolnosti a hlavně zda tuto věc posoudí jako nedbalost (tj. že známý si skutečně mohl myslet, že tím, že dostal dopis, tak už pak mohl řídit…)

*) tento datum totiž následuje až po 14 dnech, kdy známý obdržel dopis s rozsudkem…, protože po převzetí dopisu běží odvolací lhůta a až poté rozsudek nabyde právní moci.