sesednizkola

Manzelstvi v rimskokatolicke cirkvi jde?

Toto je doplneni me predchozi otazky, jiz jsem jedno doplneni vycerpal a proto zakladam novou.
Doplňuji:
http://m.odpo­vedi.cz/otazky/kdyz-se-chce-zenaty-muz-stat-knezem-musi-se-rozvest

Nejlepší odpověď
annas

Vaše otázka ve vloženém odkazu i nová notázka jsou nepřesné.
Kdyz se chce zenaty muz stat knezem musi se rozvest?

Nedá se jednoznačně odpověďět – viz níž.

Manželství kněze – není možné, i když existuje výjimka.
" Závaznost celibátu pro římskokatolický klérus není povahy věroučné, ale právní."

http://www.ien­cyklopedie.cz/ce­libat/

  1. Rozvod – záleží na okolnostech – byl sňatek církevní, civilní, byli oba snoubenci pokřtěni, byli katolíci atd.?
  2. Manželství kněze? U nás se stalo – viz příklad. S rozvodem to není tak jednodhuché, jak se dovíte z odkazu.

" Římskokatolická církev považuje manželství za svátost doživotně (resp. do smrti jednoho z manželů) zavazující a nezrušitelnou („co Bůh spojil, člověk nerozlučuj“; „dokud nás smrt nerozdělí“). Kanonické právo římskokatolické církve neuznává proto rozvod v běžném smyslu, jak existuje např. v českém právu".

Další podrobnosti o možnosti zrušení manželství najdete v odkazu – je to složitý proces.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Roz­vod

"Dnes se v mnoha zemích četní katolíci uchylují k rozluce podle občanských zákonů a uzavírají nový občanský sňatek. Církev dodržuje věrnost slovu Ježíše Krista („Kdo se rozvede se svou ženou a ožení se s jinou, dopouští se vůči ní cizoložství“: Mk 10,11–12), a proto nemůže uznat nový sňatek za platný, bylo-li první manželství platné.

Jestliže rozloučení uzavřeli civilní sňatek, nacházejí se v situaci, jež objektivně odporuje Božímu zákonu. Proto nemohou — pokud tato situace trvá — přistupovat ke svatému přijímání. Z téhož důvodu nemohou vykonávat v církvi zodpovědné funkce. Smíření prostřednictvím svátosti pokání může být uděleno pouze těm, kteří litovali, že porušili znamení smlouvy a věrnosti Kristu, a kteří se zavázali, že budou žít v naprosté zdrženlivosti."

Ženatí kněži v římskokatolické církvi????

"Římskokatoličtí kněží musí za normálních okolností dodržovat celibát. Zatímco v pravoslavné či protestantských církvích jde o běžnou záležitost.

Jenže v r. 2008 biskup Václav Malý podmínečně vysvětil ženatého kněze Jana Kofroně. V Česku jde o vůbec první případ, kdy papež povolil, aby v římskokatolické církvi vykonával přímou službu v západním obřadu ženatý kněz.
Kofroň byl poprvé tajně vysvěcen v srpnu 1988 takzvanou podzemní církví. Té šlo hlavně o přežití církve a nehleděla tolik na formální náležitosti. Docházelo proto i k „nekatolickým“ jevům, jako je vysvěcení ženy na kněze nebo ženatého muže na biskupa.
atd. "

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/zena­ty-muz-se-stal-knezem-0y5-/zpravy-domov.aspx?c=A080603­_204807_ln_do­mov_fho

Dále článek
Celibát katolických kněží – ideál a skutečnost – autor:
Hermann Wieh … nabízí další vysvětlení
http://www.get­semany.cz/node/155

Další odpovědi
Dochy

Když neumíš položit otázku napoprvé, dokonce ani napodruhé, použij diskusi, Není reálné abychom tu procházeli 20 otázek a skládali z toho záměr autora…
Doplňuji:
A mimochodem… ani napotřetí. Je takovej problém tu otázku napsat CELOU abychom ji nemuseli dohledávat? (teda když už ji znovu pokládáš – což je už samo o sobě nesprávně)