ecnalek

Manželka měla v r.2010 příjem 12 × 7600 Kč (rod.přísp.) – lze či nelze uplatnit „slevu DP – na manželku“?

Nejlepší odpověď
panenka

Slevu si může uplatnit poplatník, který žije ve společné domácnosti s manželem (manželkou), která nemá žádné vlastní příjmy nebo příjmy, jež za zdaňovací období nepřesáhnou částku 68 000 Kč.

Přihlíží se k hrubé mzdě (ne superhrubé), hrubým příjmům z podnikání (tržbám), k příjmům z pronájmu, důchodům ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenským dávkám, peněžité podpoře v mateřství a dávkám v nezaměstnanosti.

Nepřihlíží se k rodičovskému příspěvku, k dávkám státní sociální podpory, ke zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendiu při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávkám sociální péče, dávkám pomoci v hmotné nouzi a příspěvku na péči.

Slevu na manželku (manžela) lze uplatnit pouze v ročním zúčtování (neuplatňuje se měsíčně)nebo v daňovém přiznání. V praxi se většinou požaduje čestné prohlášení, že příjmy druhého z manželů nepřesáhly za uplynulý kalendářní rok částku 68 000 Kč. Při ročním zúčtování je vhodné poplatníka upozornit, které příjmy se do tohoto limitu počítají.

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/ak­tuality/jak-uplatnit-slevu-na-manzelku/

Další odpovědi
standa

ANO !

V tomto případě lze slevu uplatnit, protože „rod.přísp.“ se do limitu nezapočítává.

Obdobou odpověď na obdobnou otázku naleznete níže ve zdroji.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/danove-priznani-2011-vyplneni