Monča.R.E.T.

máme za domácí úkol ty otázky vyplnit ale já to nějak nepochopila

Z výše uvedeného plyne následující. Přestože zde byla v roce 1991 vypracována a postupně je zdokonalována legislativa a česká technická norma na řešení problému s radonem, hladina radonu v našich domech vzrůstá, namísto toho aby klesala. Proč k tomuto jevu dochází?Jaký je přístup projektantů a stavebních firem k řešení radonu ?

Nejlepší odpověď
anonym

Milá Monča.R.E.T.: Podívala jsem se kolik a jakých jsi už napsala otázek,na které jsi dostala mnoho odpovědí.Ještě se nestalo,že bys někomu poděkovala,tak jak je tady dobrým zvykem.Odpověď,kte­rá se ti líbí nebo je pro tebe užitečná,označujeme jako výraz díků-zvednutým palcem.Chceš snad naznačit,že na všechny tvoje otázky si dosud nedostala žádnou užitečnou nebo dobrou odpověď?:D

Další odpovědi
honza19hk

Rn: produkt radioaktivního rozpadu radia,thoria a uranu a díky své nestálosti postupně zaniká dalším radioaktivním rozpadem. Radon je velmi dobře rozpustný ve vodě.Radon je možno při velmi nízkých teplotách zachytit na aktivní uhlí.

Radon má velmi nízký elektrický odpor a tudíž vede velmi dobře elektrický proud.
radon se vyskytuje v zemské kůře ale i v atomsféře a vzniká rozpadem radia a cesia .
Pokud je základová část obytného domu špatně provedená (špatná izolace základů, popraskaná podlaha, prkenná podlaha bez izolace, špatně utěsněné prostupy inženýrských sítí), může docházet k nasávání radonu do vnitřního prostředí objektu. Děje se tak pomocí tzv. komínového efektu. Rozdíl teplot v objektu a pod ním způsobí podtlak v objektu a radon je tak spolu s dalšími plyny aktivně nasáván. Dalším zdrojem radonu je stavební materiál. Některé škvárobetonové tvárnice pocházející z rynholecké škváry obsahují vysoké aktivity radia.
Česká republika se díky geologické stavbě řadí k zemím s vyšší průměrnou koncentrací radonu v bytech.
Radon se nejčastěji nalézá ve vývěrech podzemních minerálních vod, kam se dostává jako produkt rozpadu jader radia, thoria a uranu. Může však v malých dávkách vyvěrat sám z podloží přímo v plynné podobě, čímž se radon absorbuje do podzemní vody a s tou se dostává na povrch.

Možná stavební řešení:vzhledem k tomu že radon pochází víceméně ze země je vhodné dbát na kvalitní izolaci základů a prostupů v nich(kanali­zace,voda…).I­deálně nestavět v blískosti zdrojů podzemních minerální vod.Radon se vyskytuje v podzemních vodách hlavně v okolí Jáchymova a na Ostravsku( jjeho výskyt je zde spojen s těžbou uhlí)

Jaký je přístup firem ti nikdo neřekne protože to závisí na kvalitě a zodopvědnosti firem.Dneska se všechno fušuje-viz silnice a dálnice

Funna

při tvém slovosledu a používaní zvláštní slovních kombinacích, se ani nedivím, že jsi to nepochopila…měla bys začít číst, jinak tě ani do práce nevezmou, když uvidí tvůj životopis (a to nemyslím ve zlém)…
jak se, prosím, VYplňují otázky? ty máš nějaký předtištěný blanket, do kterého máš něco zaškrtávat?
nebo máte odpovědět na otázky:
Proč vzrůstá hladina radonu?
Jaký je přístup projektantů a stavebních firem k řešení problému s radonem?