Máme nárok na úhradu nákladů spojených s přestavbou bytu ?

v r.1986 jsme získali byt 1+0 II.kategorie a město svolilo s přestavbou bytu do půdy na 2+1 I.kategorie svépomocí (tj.základní materiál proplatilo město, ovšem dopravu, práce nikoli. město dům prodalo soukr.majiteli a náš podkrovní byt se mu zalíbil. Dostali jsme výpověď (zde vše vpořádku). nyní požadujeme dle §667 OZ úhradu nákladů (zhodnocení prací) a on trvá na svém, že nemáme nárok.

Odpovědi
standa

Obávám se, že nový majitel bytu nemá s vaším požadavkem vůbec nic společného.

Ale zkusil bych to na původního majitele (město). Museli byste však mít v ruce důkazy…, nejlépe nájemní smlouvu + písemné dokumenty o souhlasu s přestavbou a způsobem dělení nákladů.

A určitě bych poukázal na vaše PRÁVO, které vychází z ustanovení § 667/1 Obč.zák.:

„Dal-li pronajímatel souhlas se změnou, ale nezavázal se k úhradě nákladů, může nájemce požadovat po skončení nájmu protihodnotu toho, o co se zvýšila hodnota věci.“