silikon

Máme nárok na odstoupení od nájemní smlouvy do 14 dnů?

1.3. jsme převzali byt, který byl zprostředkován přes RK. Hned druhý den jsme informovali majitelku bytu, že je v bytě zima a nedá se tam být. 4.3. jsme se do bytu vrátili a ona obkládala zdi, že je musí prvně zateplit aby se byt mohl vytopit. Jelikož už nemáme důvěru, odstoupili jsme od smlouvy, s tímto majitelka nesouhlasí a nechce nám vrátit peníze.. RK s tím údajně nemá nic společného..

Odpovědi
anonym

Podmínkou nájemní smlouvy je, že pronajatý byt můžete v plném rozsahu dle nájemní smlouvy používat. Pokud tomu tak není, dostává se majitel nemovitosti do sporu se zákonem.
O úpravách bytu jste zřejmě písemně žádnou dohodu nesepsali, což je pro Vás dobré.
Pokud nechcete byt obývat a majitelka se zdráhá vrátit Vám peníze, vysvětlete jí, že se obrátíte na soud se žalobou kvůli porušení smluvních podmínek. V každém případě Vám nesměla účtovat žádné nájemné za dobu, po kterou jste byt nemohli využívat z důvodu jeho špatného technického stavu.
Realitní kanceláře fungují sice jako zprostředkovatelé, ale uvědomte si, že realitní makléři z prodeje a nájmů nemovitostí žijí a starost o technický stav bytů nebo domů řešit nemohou.
Smluvními partnery při sepsání smlouvy je majitelka nemovitosti a Vy jako nájemníci. Mezi Vámi tedy musí dojít k dohodě, jak celou situaci vyřešit.
Věřím tomu, že pod pohrůžkou podání žaloby na soud se majitelka vzpamatuje a bude ochotnější s Vámi jednat.
Volila bych smírnější cestu a domluvila se s ní na vrácení peněz ve lhůtě, která bude schůdná pro obě strany. Z Vašeho vyjádření mám totiž dojem, že majitelka Váš nájem použila na zateplení bytu a že nejspíš momentálně nemá z čeho Vám peníze vrátit. Zkuste s ní celou záležitost probrat v klidu a až když to nepůjde, obraťte se na soud.