otoped

Mám zkrácenou 6hod prac.dobu.„Píchám“ 6,5 hod.Pořád chtějí přesčasy, ale na proplacení prý nemám nárok.Je to pravda?

Doplňuji:
Vy jste nepochopili základní smysl otázky: Proč nemám mít zaplacené přesčasy tak jako ostatní, jenomže dělám 6 hod prac dobu. Poradťe mi § a nebudu se s nimi více bavit.

Nejlepší odpověď
standa

Zde jsou požadované paragrafy:

§ 78, odstavec 1, písmeno i) zákoníku práce.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h1.aspx

§ 93
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h5.aspx

A už se s nimi opravdu více nebavte 🙂

Další odpovědi
mosoj

Podle Zákoníku práce máte být na začátku pracovní doby a konci pracovní doby na pracovišti, takže nelze za pracovní dobu brát dobu známkování ( píchání). To jste u píchaček a ne na pracovišti. Také příprava a ukončení práce něco zabere.
V každé firmě se to ale řeší jinak, většinou chtějí píchat min 10–15 min před začátkem a 10 min po začátku prac. doby.

Nevím jak je to nyní, ale bylo v ZP dáno že za práci přesčas se v první řadě poskytuje NV. Také je do toho nyní zamontována povinná přestávka na jídlo.

Drap

Pokud máte smlouvu na 6 hodin a odpracujete více, tak nárok na proplacení přesčasů určitě máte. Skutečnost ale dost často bývá odlišná.

kenyrts

Dnes se za pracovní dobu počítá čistá pracovní doba bez přestávky na svačinu či oběd,to je ta půl hodina navíc.

mosoj

Za chvilku to admini smáznou a máš po otázce.

anonym

Nesmáznou. Jde jen o informace. Ten tazatel nenašel paragraf. To co se dozví, stejně bude příští rok k ničemu. ZP se mění k horšímu. Bude makat jako šroubek a zapomene se rozčilovat. Píchat si může co chce ale důležité jsou přiznané hodiny. Nám je náš seškrtá a je vymalováno.