zjentek

Mám za všech okolností právo na vlastní názor?

Vypadá to, že jsem demokracii (nebo čím to dneska vlastně žijeme) ještě nepochopil tak zcela přesně a jako autistoj se mně v nejistotě a v nejasnostech žije dosti obtížně a nekomfortně. děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Samozřejmě, právo na vlastní názor má každý člověk bez ohledu na to,
jestli žije v demokracii nebo tyranii.

Otázkou je, jak dalece je bezpečné vlastní názor projevit.
A další otázkou může být, jestli je taktní, vhodné či rozumné vlastní názor projevit za všech okolností.

Další odpovědi
Kelt

Máš právo na vlastní názor a taky máš právo mlčet, což je někdy lepší.

anonym

Pokud je prostředí v drtivé většině názorově homogenní, pak je jiný názor vnímán negativně. Znám jednu takovou stránku. Zvláštní, že na různých stránkách máte různorodé proudy, kde nejsou strážci jedné pravdy. Čili v tom hraje velkou roli prostředí. Nechám na Vás, jak to pojmete. Hodně zdaru.

led

Právo na vlastný názor máte, ale preboha, nevyjadrujte ho pri niektorých príspevkoch, ktorých autori sú citliví na kritiku.

nyjono

Názor mít můžeš.
Jiná otázka je, jak moc veřejně nebo neveřejně ho chceš vyslovit, prosadit, jen dát na vědomí (komu?), atd.

Dochy

„Všichni mí zaměstnanci mohou mít vlastní názor. Jen se nesmí lišit od mého“ (Mikro, necenzurovaný kdyžjeudělánník cca 1992)

a jinak ano, v naší společnosti nejsou lidé za vlastnictví názoru jakkoli postihováni. Postihováni mohou být až za jeho ventilování na veřejnosti (naštěstí oficiálně jen v některých případech)

Emefej

Pokud si ho necháš pro sebe, měj libovolný vlastní názor.

Herjulfson

Nemáš právo na vlastní názor, alespoň ne za všech okolností. Například trestní zákon ti nedovoluje popřít holokaust. Udělej to a budeš potrestán bez ohledu na to jaký byl tvůj důvod jednání.

Dochy

Herjulfson „Například trestní zákon ti nedovoluje popřít holokaust“ – myslet si to může. Jen to nesmí ventilovat příliš nahlas…