Pepe1234

Mam vybrat 4 druhy růží, kolika způsoby jich vyberu 6 , když nechci žádné červené.

Podle mě je to variace s opakováním kdy n=3 (protože nechci žádnou červenou) a k= 6. Je tato úvaha správná

Odpovědi
Quimby

Chtělo by to přesnější zadání, ale pokud uvažuji:

  1. každý druh mám v počtu n>=6
  2. červená je jedním ze 4 druhů.
  3. nezáleží na pořadí růží.

Můžeme tedy klidně červené růže vyškrtnout a tvrdit, že existují pouze 3 druhy.
Tak se jedná o kombinaci s opakováním. Variace by to byla, kdyby nám záleželo na pořadí, což se v úloze nepíše a přiklonil bych se tedy ke kombinaci.

orwell

Tak tomuhle zadání fakt nerozumím.
Doplňuji:
Kdyby bylo v zadání: Vyber 6 růží ze čtyř různých druhů(barev) tak, aby mezi nimi nebyla žádná červená, tak to by bylo něco jiného. Pak by se jednalo o kombinace s opakováním, jak píše Qimby.