Avatar uživatele
Mia140

Jak narýsovat Thaletovu kružnici (bod po bodu a zápis konstrukce)?

Mám velkou prosbu, potřebuju poradit

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, aliendrone před 1784 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Tak to nejdřív musíš zapsat PODMÍNKY konstrukce, protože KAŽDÁ kružnice je ve vztahu k jistému (NEKONEČNÉMU! ;) :D) množství pravoúhlých trojúhelníků totiž Thaletovou kružnicí. ;) :)

Např.
Mám definován PRAVOÚHLÝ trojúhelník ABC, kde u vrcholu C je vnitřní úhel 90°.
Sestrojím v polovině strany (přepony) AB bod D, který bude středem kružnice, délka AD či DB je tedy shodná a je poloměrem trojúhelníku opsané kružnice (Thaletovy), celá přepona AB je jejím průměrem.

Což např. v praxi znamená že pokud takto sestrojíš kružnici a vrchol C trojúhelníku ABC jí NENÁLEŽÍ, NEJDE o pravoúhlý trojúhelník, kupříkladu. ;) :)

Kelt>>> Hezky sestrojuješ Thaletovu POLOKRUŽNICI, nechápu proč mu nedopřeješ kružnici CELOU jak požaduje ty jeden lakomče!! :D :D ;)

To, že vzápětí se nějakým zázrakem stane z tvé polokružnice CELÁ kružnice na tom NIC nemění ZLOČINČE! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Je to sice domácí úloha, a nevím, co u toho potřebuješ vědět. Narýšuješ si přímku a rozdělíš na polovinu. Do toho bodu zapíchneš kružítko a uděláš polokružnici. Označíš si body na přímce, kterými prochází kružnice A, a B, Každý jiný bod, který je na kružnici, tedy bod C, je vrcholem trojúhelníka a je pravoúhlý

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Tohle jsme ve škole snad ani neměli, ale moc se mi to líbí, proto přidávám odkaz:
https://matema­tika.cz/thale­tova-kruznice

před 1782 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Hezké vysvětlení 😉 Dík

před 1782 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

KELTEEEeee no taaak
Přímku? A na poloviny?? 😉

před 1783 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

heh 🙂

před 1783 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek