Mia140

Jak narýsovat Thaletovu kružnici (bod po bodu a zápis konstrukce)?

Mám velkou prosbu, potřebuju poradit

Odpovědi
aliendrone

Tak to nejdřív musíš zapsat PODMÍNKY konstrukce, protože KAŽDÁ kružnice je ve vztahu k jistému (NEKONEČNÉMU! ;) :D) množství pravoúhlých trojúhelníků totiž Thaletovou kružnicí. ;) :)

Např.
Mám definován PRAVOÚHLÝ trojúhelník ABC, kde u vrcholu C je vnitřní úhel 90°.
Sestrojím v polovině strany (přepony) AB bod D, který bude středem kružnice, délka AD či DB je tedy shodná a je poloměrem trojúhelníku opsané kružnice (Thaletovy), celá přepona AB je jejím průměrem.

Což např. v praxi znamená že pokud takto sestrojíš kružnici a vrchol C trojúhelníku ABC jí NENÁLEŽÍ, NEJDE o pravoúhlý trojúhelník, kupříkladu. ;) :)

Kelt>>> Hezky sestrojuješ Thaletovu POLOKRUŽNICI, nechápu proč mu nedopřeješ kružnici CELOU jak požaduje ty jeden lakomče!! :D :D ;)

To, že vzápětí se nějakým zázrakem stane z tvé polokružnice CELÁ kružnice na tom NIC nemění ZLOČINČE! ;) :D :D

Kelt

Je to sice domácí úloha, a nevím, co u toho potřebuješ vědět. Narýšuješ si přímku a rozdělíš na polovinu. Do toho bodu zapíchneš kružítko a uděláš polokružnici. Označíš si body na přímce, kterými prochází kružnice A, a B, Každý jiný bod, který je na kružnici, tedy bod C, je vrcholem trojúhelníka a je pravoúhlý

EKSOT123

Tohle jsme ve škole snad ani neměli, ale moc se mi to líbí, proto přidávám odkaz:
https://matema­tika.cz/thale­tova-kruznice

Dochy

Hezké vysvětlení 😉 Dík

Dochy

KELTEEEeee no taaak
Přímku? A na poloviny?? 😉

Alesh

heh 🙂