Jak narýsovat Thaletovu kružnici (bod po bodu a zápis konstrukce)?

Mám velkou prosbu, potřebuju poradit

Odpovědi:

Stříbrný

Tak to nejdřív musíš zapsat PODMÍNKY konstrukce, protože KAŽDÁ kružnice je ve vztahu k jistému (NEKONEČNÉMU! ;) :D) množství pravoúhlých trojúhelníků totiž Thaletovou kružnicí. ;) :)

Např.
Mám definován PRAVOÚHLÝ trojúhelník ABC, kde u vrcholu C je vnitřní úhel 90°.
Sestrojím v polovině strany (přepony) AB bod D, který bude středem kružnice, délka AD či DB je tedy shodná a je poloměrem trojúhelníku opsané kružnice (Thaletovy), celá přepona AB je jejím průměrem.

Což např. v praxi znamená že pokud takto sestrojíš kružnici a vrchol C trojúhelníku ABC jí NENÁLEŽÍ, NEJDE o pravoúhlý trojúhelník, kupříkladu. ;) :)

Kelt>>> Hezky sestrojuješ Thaletovu POLOKRUŽNICI, nechápu proč mu nedopřeješ kružnici CELOU jak požaduje ty jeden lakomče!! :D :D ;)

To, že vzápětí se nějakým zázrakem stane z tvé polokružnice CELÁ kružnice na tom NIC nemění ZLOČINČE! ;) :D :D

Stříbrný

Je to sice domácí úloha, a nevím, co u toho potřebuješ vědět. Narýšuješ si přímku a rozdělíš na polovinu. Do toho bodu zapíchneš kružítko a uděláš polokružnici. Označíš si body na přímce, kterými prochází kružnice A, a B, Každý jiný bod, který je na kružnici, tedy bod C, je vrcholem trojúhelníka a je pravoúhlý

Diskuze k otázce

Bronzový

EKSOT123

Tohle jsme ve škole snad ani neměli, ale moc se mi to líbí, proto přidávám odkaz:
https://matematika.cz/…

Zlatý

Dochy

Hezké vysvětlení ;-) Dík

Zlatý

Dochy

KELTEEEeee no taaak
Přímku? A na poloviny?? ;-)

Zlatý

Alesh

heh :-)

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2943
Zlatý Drap 1987
Zlatý quentos 1304
Zlatý ivzez 1127
Zlatý led 677
Zlatý mosoj 676
Zlatý gecco 618
Zlatý marci1 601
Zlatý hanulka11 566
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.