Denn

Mám v tomto článku hodně chyb?

3rd February 2014 Praha

Dear Caroline,
I know, that we wanted to go to the cinema. You told me, that you have got time on Friday, so I looked at cinema website, because I wanted to book tickets for Les Miserables.
Everything was fine, but yesterday they sent me an e-mail.
In this message was that in the cinema was big fire, so they must close it.
I would like to apologize, because I know how much you were excited to see my town and amazing film.Please forgive me.
But If you want I can visit you or you can come and I will show you our new restaurant.
Please write me soon.

With regards,
Your best friend,

Nejlepší odpověď
quentos

neřekl bych, že „hodně“, ale pár se jich tam najde.

před „that“ ve smyslu „že“ se nepíše čárka
„have got“ ve smyslu „mít“ se nejčastěji používá, mám-li něco právě teď > lepší bude „got“ vypustit

„In this message was“ je čechizmus, rodilý mluvčí by řekl „this message said“
„Museli“ se překládá opisem „had to“ > „They had to close it“
V další větě nutno upravit slovosled – I know how (much – nadbytečné) excited you were to see…

„Napiš mi“ – „Write to me“.

Snad jsem tam nic nepřehlédl, ještě bych místo Praha napsal Prague, Czech Republic (když už anglicky, tak anglicky všechno, za město se většinou psává čárka a stát)
Doplňuji:
tak přehlédl – chybějící člen, „AN amazing film“, popř. „the amazing film“ pokud bylo dopředu jasné, že půjde o Bídníky