Gami.Pet

Mám to dobře?

Vymyslela jsem si příklad, a nevím zda jdu na to dobře, počítám ho ze zájmu..
Takže zadání zní: Za jak dlouho doletí vesmírná lod na Saturn ze Země jestliže překoná 6× rychlost světla, vzdálenost Země-Saturn je 1 198 000 000 km.

Takže mé řešení:
1 198 000 000 km jsem si převedla na metry což je 119,8m.
6× rychlost světla- jsem udělala tohle: 300 000×6=1 8­00 000m/s
t=s:v
t=1 800 000:119,8
t=15 025,0417­s=250,41735min (ted nevím jestli je základní jednotka sekunda nebo minuta :D)
Výsedek jsem dělila 60.
Prosím když tak o vysvětlení, děkuji :)
A jak říkám není to úkol ;)
Doplňuji:
gecco, kdo řekl že rychlost světla překonat nejde? Einstein byl jen špatně pochopen on to ani svým způsobem neřekl, jinak převod je asi špatně matika mi nejde, bohužel :(
ale i tak díky :)

Nejlepší odpověď
gecco

Celý ten příklad je nesmyslný…

  1. kdy/kde ta loď zrychluje/zpomaluje
  2. překonat rychlost světla nelze, ale i kdyby ses jen na zlomek přiblížila, musela bys uvažovat/počítat ´relativisticky´, nikoli pomocí ´newtonovské´ fy­ziky

___
3. ??? 1 198 000 000 km = 119,8m ??? – WTF
4. „t=s/v“ – souhlasím, ale proč z toho najednou máš „t=v/s“???
5. „ted nevím jestli je základní jednotka“ – jaké jednotky použíješ ve výpočtu, v takových je výsledek (jen – případně, u složitějších pozor na přepočty)
___
Že tys pila?
😉

Doplňuji:
Gami.Pet – Einsteinova teorie relativity princiliálně vychází z Lorentzovy transformace, která a-priori vylučuje rychlosti vyšší rychlosti světla.*)
😉
Fyzika popisuje děje v ´přírodě´ – tak si vymýšlej takové příklady, které můžeš třeba pozorovat – pro použití „s=vt“ ti stačí vlak nebo i bicykl.
😉
___
*) i když připouštím, že teorie realtivity nepředstavuje konečnou fázi lidského poznání, nelze podle ní (a podle newtonovské už vůbec ne) počítat příklady uvažující s nadsvětelnou rychlostí –

Další odpovědi
trpaslicek

Kilometry jsou blbe prevedene na metry!!

Kelt

Kilometr je 1000 metrů. první chyba
rychlost světla je také špatně počítaná a kromě toho je to konstanta . Nauč se , nebo se podívej na teorii relativity. Tomu rozumí asi 10 lidí na světě, ostatní to aspoň umí číst.
Ale myslíš tak, jak by někoho jiného nenapadlo.

orwell

Příklad je skutečně fyzikální nesmysl, i když lze získat jakýsi formální výsledek. Mě by spíš zajímalo odkud máš ten názor, že Einstein to ani svým způsobem neřekl? Já si myslím, že ano a dokonce z předpokladu o maximální možné dosažitelné rychlosti rovnající se rychlosti šíření světla ve vakuu a její nezávislosti na pohybu zdroje světla vycházel. Četl jsem už různé fantasmagorie o nadsvětelných rychlostech, ale zatím je žádný pokus ani pozorování či měření nepotvrdilo. Proto se raději drž při zemi a nevymýšlej ptákoviny. Raději piluj základní vzorečky a převody jednotek. Určitě se ti to vyplatí. Na to ti stačí, jak správně píše gecco, vlak a bicykl. I když si teď vzpomínám, že jsem vlastně taky kdysi vymýšlel ptákoviny … Tak ahoj!

Gami.Pet

Vím že je 1000m jen jsem blbě nějak udělala tu desetinou čárku
Na to jsem se samozřejmě dívala a jen chci říct, že když asi ještě nikdo nedokázal že rychlostí světla a ještě víc jde cestovat, neznamená to, že to nejde a za tím si stojím a stát budu.
A jinak díky :)

gecco

…„neznamená to, že to nejde“…
S tím naprosto souhlasím…
Ale třeba dobu takového cestování nelze počítat newtonovskou fyzikou, prostě fyziku ´neokecáš´ – tady ti to dávám písemně – a pokud se někdy potkáme, tak ti to i podepíšu.
😉