Avatar uživatele
Gami.Pet

Mám to dobře?

Vymyslela jsem si příklad, a nevím zda jdu na to dobře, počítám ho ze zájmu..
Takže zadání zní: Za jak dlouho doletí vesmírná lod na Saturn ze Země jestliže překoná 6× rychlost světla, vzdálenost Země-Saturn je 1 198 000 000 km.

Takže mé řešení:
1 198 000 000 km jsem si převedla na metry což je 119,8m.
6× rychlost světla- jsem udělala tohle: 300 000×6=1 8­00 000m/s
t=s:v
t=1 800 000:119,8
t=15 025,0417­s=250,41735min (ted nevím jestli je základní jednotka sekunda nebo minuta :D)
Výsedek jsem dělila 60.
Prosím když tak o vysvětlení, děkuji :)
A jak říkám není to úkol ;)
Doplňuji:
gecco, kdo řekl že rychlost světla překonat nejde? Einstein byl jen špatně pochopen on to ani svým způsobem neřekl, jinak převod je asi špatně matika mi nejde, bohužel :(
ale i tak díky :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3452 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Celý ten příklad je nesmyslný…

  1. kdy/kde ta loď zrychluje/zpomaluje
  2. překonat rychlost světla nelze, ale i kdyby ses jen na zlomek přiblížila, musela bys uvažovat/počítat ´relativisticky´, nikoli pomocí ´newtonovské´ fy­ziky

___
3. ??? 1 198 000 000 km = 119,8m ??? – WTF
4. „t=s/v“ – souhlasím, ale proč z toho najednou máš „t=v/s“???
5. „ted nevím jestli je základní jednotka“ – jaké jednotky použíješ ve výpočtu, v takových je výsledek (jen – případně, u složitějších pozor na přepočty)
___
Že tys pila?
😉

Doplňuji:
Gami.Pet – Einsteinova teorie relativity princiliálně vychází z Lorentzovy transformace, která a-priori vylučuje rychlosti vyšší rychlosti světla.*)
😉
Fyzika popisuje děje v ´přírodě´ – tak si vymýšlej takové příklady, které můžeš třeba pozorovat – pro použití „s=vt“ ti stačí vlak nebo i bicykl.
😉
___
*) i když připouštím, že teorie realtivity nepředstavuje konečnou fázi lidského poznání, nelze podle ní (a podle newtonovské už vůbec ne) počítat příklady uvažující s nadsvětelnou rychlostí –

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
trpaslicek

Kilometry jsou blbe prevedene na metry!!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Kilometr je 1000 metrů. první chyba
rychlost světla je také špatně počítaná a kromě toho je to konstanta . Nauč se , nebo se podívej na teorii relativity. Tomu rozumí asi 10 lidí na světě, ostatní to aspoň umí číst.
Ale myslíš tak, jak by někoho jiného nenapadlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Příklad je skutečně fyzikální nesmysl, i když lze získat jakýsi formální výsledek. Mě by spíš zajímalo odkud máš ten názor, že Einstein to ani svým způsobem neřekl? Já si myslím, že ano a dokonce z předpokladu o maximální možné dosažitelné rychlosti rovnající se rychlosti šíření světla ve vakuu a její nezávislosti na pohybu zdroje světla vycházel. Četl jsem už různé fantasmagorie o nadsvětelných rychlostech, ale zatím je žádný pokus ani pozorování či měření nepotvrdilo. Proto se raději drž při zemi a nevymýšlej ptákoviny. Raději piluj základní vzorečky a převody jednotek. Určitě se ti to vyplatí. Na to ti stačí, jak správně píše gecco, vlak a bicykl. I když si teď vzpomínám, že jsem vlastně taky kdysi vymýšlel ptákoviny … Tak ahoj!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Gami.Pet

Vím že je 1000m jen jsem blbě nějak udělala tu desetinou čárku
Na to jsem se samozřejmě dívala a jen chci říct, že když asi ještě nikdo nedokázal že rychlostí světla a ještě víc jde cestovat, neznamená to, že to nejde a za tím si stojím a stát budu.
A jinak díky :)

před 3452 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

…„neznamená to, že to nejde“…
S tím naprosto souhlasím…
Ale třeba dobu takového cestování nelze počítat newtonovskou fyzikou, prostě fyziku ´neokecáš´ – tady ti to dávám písemně – a pokud se někdy potkáme, tak ti to i podepíšu.
😉

před 3452 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek