Putin

Mám tento příklad dobře vypočítaný? ( Prosím, potřebuji to do zítřka ☹ )

Omlouvám se, že zase otravuji s příklady, ale nesmím tam mít chybu, tak se jen přesvědčím.

Z vrcholu věže vysoké 20m je vrženo vodorovným směrem těleso počáteční rychlostí 15 ms-1.

  1. Za jakou dobu dopadne těleso na zem?
  2. V jaké vzdálenosti od paty věže dopadne těleso na vodorovný povrch země?

v = 15 ms-1
h = 20 m
g = 10 ms-2
t = ? s

s = ? m

t = √2h/g
t = √40/10
t = 2s

s = v . t → U tohoto si nejsem jist, hodilo by se vysvětlení ☹
s = 15 . 2
s = 30 m

Za případné opravy, či rady moc děkuji!

Nejlepší odpověď
orwell

Jo, máš to dobře. Jedná se o složení dvou pohybů, rovnoměrně zrychleného ve svislém směru (z toho plyne doba pádu) a pohybu rovnoměrného přímočarého ve vodorovném směru, po nyní již známou dobu. Pak těleso žuchne na zem. Vše uvedené platí jen při zanedbání odporu vzduchu, to je jasné.