Kelt

Mám tento fiktivní příklad správně, nebo je zde chyba v úvaze?

Příklad na spotřebu energie a její placení. Odjedu na rok pryč a nechám svítit jednu 40 W žárovku. Mám 40 W žárovku, ta bude svítit 24×365 = 8760 h, tj. 350,4 kWh, a pokud za 1 kWh zaplatím třeba 2 Kč, pak mne to bude stát 701 Kč. Samozřejmě že je tam ještě nějaká daň a poplatek za měřič, může být různá sazba atd. Je to OK, nebo ne? Abych se podíval na to, za co vlastně platím. Děkuji.

Nejlepší odpověď
dr.luha

Spotřeba bude nižší, maximálně tak za 1000 hodin provozu. A to ještě za splnění podmínky – že byla před odjezdem do svítidla nainstalována nová žárovka.

Další odpovědi
gecco

Úvaha je logická, přesto v konečném důsledku chybná…
😉
Sem – http://www.ce­nyenergie.cz/ce­na-elektriny-z-ceho-je-slozena/#/promo-ele – se kukni, jak je tvořena cena elektřiny pro konečného spotřebitele…
😉

Dochy

dr.luha: Bez vypínanání a zapínání to ta žárovka nejspíš přežije. Snad jsem ještě nezažil, že by mi někdy rupla z ničeho nic zapnutá žárovka.

Mc Merkurion

… no, mě vypnutá ještě nerupla …

Dochy

😉 to chápu. Ale já nepamatuju že by mi někdy rupla zapnutá později než během první sekundy po zapnutí.

Mc Merkurion

… nejmíň polovina těch, co klekly …

gecco

Zrovna nedávno – ale to mohlo být tím, že byla v digestoři přehřátá (dávat do digestoře halogenku je zvěrstvo – ale ty obyčejný už nejsou ani čtyřicítky!!)…
Jinak máš pravdu – většinou, pokud si uvědomuju, praskne v ´okamžiku´ zapnutí.
😉

Dochy

Myslím, že ty halogenky by na tom s odolností k teplu měli být podobně jako klasické žárovky. Ale jo, to teplo je riziko navíc.
Ale já mám v digestoři úsporky a kupodivu pžežívaj (myslím, že za 5 let provozu jsem měnil jednu ze dvou). Jen tam pozoruju divný, téměř nevysvětlitelný chování. Rozsvítěj se, každá v jinou dobu, tak cca za 2–10 minut po zapnutí 😉

Jo řeknete blbej kontakt… No ve vypínači asi těžko, to by se zapli nastejno, v objímce jsem je zkusil dotáhnout – bez efektu, … zbývaj dráty 😉 A celý se mně to prolézat nechce, zvlášť když si uvědomím, co všechno bych z těch polic nad digestoří musel vytahat ven…

Jakmile se rozsvítí, tak už svítí až do vypnutí.

gecco

Úsporky jsem nezkoušel – a LED se mi na ´testování´ zatím nechce použít (trpí teplem).
Ale to rozsvícení se v rozdílnou dobu může být způsobeno odlišnou elektronikou (akorát 10 minut? – to je fakt hodně dlouho)…
😉

Dochy

Já už se smířil s tím, že jde zkrátka o duchařinu 😉
Elektronika může udělat zpoždění tak do 5 sekund, ale tohle jsou opravu minuty.

gecco

To bych se skoro bál nějakého trpaslíka, který umístěn mezi úsporku a objímku, brání průchodu proudu, dokud jej 50 Hz úplně neumlátí…
😉