Avatar uživatele
Kelt

Mám tento fiktivní příklad správně, nebo je zde chyba v úvaze?

Příklad na spotřebu energie a její placení. Odjedu na rok pryč a nechám svítit jednu 40 W žárovku. Mám 40 W žárovku, ta bude svítit 24×365 = 8760 h, tj. 350,4 kWh, a pokud za 1 kWh zaplatím třeba 2 Kč, pak mne to bude stát 701 Kč. Samozřejmě že je tam ještě nějaká daň a poplatek za měřič, může být různá sazba atd. Je to OK, nebo ne? Abych se podíval na to, za co vlastně platím. Děkuji.

Zajímavá 0 před 2593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dr.luha

Spotřeba bude nižší, maximálně tak za 1000 hodin provozu. A to ještě za splnění podmínky – že byla před odjezdem do svítidla nainstalována nová žárovka.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Úvaha je logická, přesto v konečném důsledku chybná…
😉
Sem – http://www.ce­nyenergie.cz/ce­na-elektriny-z-ceho-je-slozena/#/promo-ele – se kukni, jak je tvořena cena elektřiny pro konečného spotřebitele…
😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

dr.luha: Bez vypínanání a zapínání to ta žárovka nejspíš přežije. Snad jsem ještě nezažil, že by mi někdy rupla z ničeho nic zapnutá žárovka.

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no, mě vypnutá ještě nerupla …

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

😉 to chápu. Ale já nepamatuju že by mi někdy rupla zapnutá později než během první sekundy po zapnutí.

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… nejmíň polovina těch, co klekly …

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Zrovna nedávno – ale to mohlo být tím, že byla v digestoři přehřátá (dávat do digestoře halogenku je zvěrstvo – ale ty obyčejný už nejsou ani čtyřicítky!!)…
Jinak máš pravdu – většinou, pokud si uvědomuju, praskne v ´okamžiku´ zapnutí.
😉

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Myslím, že ty halogenky by na tom s odolností k teplu měli být podobně jako klasické žárovky. Ale jo, to teplo je riziko navíc.
Ale já mám v digestoři úsporky a kupodivu pžežívaj (myslím, že za 5 let provozu jsem měnil jednu ze dvou). Jen tam pozoruju divný, téměř nevysvětlitelný chování. Rozsvítěj se, každá v jinou dobu, tak cca za 2–10 minut po zapnutí 😉

Jo řeknete blbej kontakt… No ve vypínači asi těžko, to by se zapli nastejno, v objímce jsem je zkusil dotáhnout – bez efektu, … zbývaj dráty 😉 A celý se mně to prolézat nechce, zvlášť když si uvědomím, co všechno bych z těch polic nad digestoří musel vytahat ven…

Jakmile se rozsvítí, tak už svítí až do vypnutí.

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Úsporky jsem nezkoušel – a LED se mi na ´testování´ zatím nechce použít (trpí teplem).
Ale to rozsvícení se v rozdílnou dobu může být způsobeno odlišnou elektronikou (akorát 10 minut? – to je fakt hodně dlouho)…
😉

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Já už se smířil s tím, že jde zkrátka o duchařinu 😉
Elektronika může udělat zpoždění tak do 5 sekund, ale tohle jsou opravu minuty.

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

To bych se skoro bál nějakého trpaslíka, který umístěn mezi úsporku a objímku, brání průchodu proudu, dokud jej 50 Hz úplně neumlátí…
😉

před 2593 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek