Evasky

Mám studovat cukrářku nebo floristku?

Který obor je lepší na uplatnění, práci, plat…?
Doplňuji:
Fyzik- a po čem tak lidi jdou? Jinak díky

Nejlepší odpověď
www

Na můj vkus je to příliš velký rozptyl zájmů.
Studoval bych to, k čemu mám nejblíž i přes určité omezené možnosti v uplatnění.
Celý život se mně nepodařilo dělat „svoji“ práci a nebyla to procházka růžovým parkem 😉

Další odpovědi
LejdyTerr

Podle mě to je jedno, studuj to, co tě baví, aby jsi školu nějak přetrpěla. Stejně na 90% se budeš nakonec živit něčím jiným…

anonym

Já bych šla na floristku. Čistě z osobních zájmů, to by mě bavilo víc. Ale ty si vyber co se tobě líbí a kam tě to víc přitahuje.
Floristka se dá s trochou zručnosti rozšířit i na interiérové dekorace (trvalé
ze sušin a jiných přírodních materiálů), sezónní výzdoby, aranžování slavnostních tabulí, vybavování svateb, pohřbů atd.
Hodně to platí i u cukrářství a výroby cukroví a dortů na zakázku. Obojí se dá tak trochu provozovat i doma, když nebudeš mít stálou práci v nějaké firmičce.U té cukrařiny budou navíc nějaké normy a hygienické předpisy a trochu složitější uskladňování materiálu, i když čerstvé řezané květiny také jsou choulostivé.
U obou oborů budou asi „nárazovky“ okolo výročí, svátků atd. Prostě popřemýšlej tak i tak i onak.

terry

Plat nemá s učebním oborem co dělat. A to po čem lidi jdou ..... to budeš dělat něco co tě nebaví? To bys dlouho nevydržela a ani bys to nedělala dobře.
Vyuč se tím, co tě baví. Stejně pak budeš dělat to, kde seženeš práci.

Fyzik

Řekl bych, že obě tyto povolání jsou na tom zhruba stejně špatně. Vezměte si to tak, kolik je v ČR takových škol (hodně), kolik je v ČR cukrářství a cukráren a květinářství (málo) a kolik lidí jde za rok do takového obchodu (moc ne a obzvlášť v krizi). Znám pár vyučených floristek a cukrářek, a ani jedna v tom oboru nepracuje.

Jestli Vám mohu radit, zkuste něco jiného, originálnějšího, po čem lidé jdou.

Danča84

Záleží co Tě víc baví, oboje bych řekla že se uplatníš stejně dobře. Je nesmysl podle mého, studovat něco co Ti nic neříká jen pro to, že snadno seženeš dobře placené místo. Vím o čem mluvím – také jsem chtěla na cukrářku, ale byl to „jen“ učňák, naši chtěli aspoň maturitu. Tak jsem šla na zdrávku, ta byla nejblíž a bylo tam málo matematiky. Ostatní mi bylo jedno. Pracuji v LDN, s trochou nadsázky by se dalo říct že dělám s trochu jinou „čokoládou“:-/ Stejně ale ty dorty peču, pro známé ve svém volnu. A všichni říkají – tys měla jít na cukrářku… Tak si plánuju tu cukrařinu dodělat, po mateřské stejně zpátky nemůžu, s dítětem.
Tím jsem jen chtěla říct – jdi tam, kam Tě to táhne. Když Tě to bude bavit, budeš mít přirozeně víc motivace se zlepšovat. A čím budeš lepší, tím budeš mít větší šanci na to dobře placené místečko třeba v nějaké známé luxusní cukrárně – květinářství:-) Je to jen o píli a trpělivosti, a taky odvaze to zkusit.
Ať se rozhodneš jakkoli, přeji Ti ať Tě Tvá práce baví a daří se Ti!

I_hate

Studuj na cukrářku, lidi budou jíst sladký pořád. 😉

marci1

Vzhledem k tomu, že nemám ráda sladké, ale miluji květiny, volba pro mě by byla jasná. Volba je ale na Vás. Výše platu v porovnáním s tím, že by mě třeba práce nebavila, je víceméně zanedbatelná.