kokos23

Mám smlouvu do konce března 2016 a zaměstnavatel trvá na vybrání dovolené do konce roku. Je v právu?

A nyní nám chce dovolenou dopsat do dní našeho osobního volna.

Děkuji za odpovědiProsím odpověď na druhou část otázky,díky

Nejlepší odpověď
Emefej

Termín čerpání ŘD nařizuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným potřebám zaměstnance.
Dopsat dovolenou do osobního volna? To nejde, dovolenou můžeš čerpat pouze v ty dny, kdy máš podle rozpisu pacovní doby pracovat. Pokud máš volno, nemůžeš tam dostat dovolenou.

Další odpovědi
mosoj

Ano. Dovolenou si máš vybrat v kalendářním roce. Pokud ti ji nenařídí zaměstnavatel , stejně ti ji v příštím roce proplatí, což on dělá již letos, což moc správné není.

Nicméně pokud to dělá tak jak píšeš, pak ti musí přebývat směny v měsíci a to je potom práce přesčas. Pokud to je ovšem tak jak píšeš.

Děda Louda

Čerpání dovolené na zotavenou stanoví zaměstnavatel.

ivzez

Čerpání dovolené určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel.

Dovolenou nelze „dopsat do doby osobního volna“.
Dovolenou lze čerpat pouze v dny, kdy máte pracovat.

ivzez

Nad rámec dotazu:

Odpracujete-li v době od 1. ledna do 31. března 2016 alespoň 60 pracovních směn, vznikne Vám nárok na poměrnou část dovolené – na tři dvanáctiny roční výměry dovolené.

Odpracujete-li směn méně, budete mít nárok na dvě dvanáctiny dovolené (
zde by šlo o dovolenou za odpracované dny).

Je-li u zaměstnavatele roční výměra 20 dnů, šlo by
o 5 (za odpracované dny o 3,5 dne) dnů,
při roční výměře 25 dnů o 6,5 (4,5) dne dovolené.