Avatar uživatele
Katka13579

Mám si přečíst knihy, když už jsem viděla seriál?

Mám si přečíst knihy, když už jsem viděla seriál? (Knihy jsou podle ostatních lepší a seriál se víceméně liší od knih), ale ptám se proto, že když už znám ty hlavní spoilery, má to vůbec smysl?

Seriál byl natočený podle knih.

Zajímavá 0 před 1983 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Sama píšete, že knihy jsou lepší než seriál a že se od sebe liší. Nejde jen o seriál, ale i film, který byl natočený podle literární předlohy.

UIž v tom je rozdíl.

Když knihu znáte, může při filmovém zpracování srovnávat, znova si
vybavit postavy atd. Zamyslet se i nad jazykem autora, sama si rozšířit slovnío zásobu.
ˇ
Druhá skutečnost. Počítejte s tím, že i v maturitních testech se může objevit otázka, které se týká třeba závěru knihy, ten ve filmu může být jiný, nebo jazyka postav, jejich charakteristi­ky atd.

Navíc při četbě knihy je třeba přemýšlet, při seriálu či filmu vám autoři předkládají vše hotové.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Má to smysl.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Určitě ro smysl má… A to ještě jde o to, jestli byl natočen seriál podle knih, nebo obráceně.

Po doplnění doporučuji tuplovaně přečíst.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Pokud se takto ptáš, tak to smysl má.
Minimálně zjistíš, jaký je rozdíl mezi knihou a seriálem.
A nemyslím děj.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

A o jaký seriál jde? Já jsem četla Upíří deníky až po seriálu, a knihy se mi teda moc nelíbily. Ne, že by byly špatné, ale seriál byl o několik levelů lepší.

Přečetla bych, dělám to tak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Určitě. Podle mojí zkušenosti bývají knihy lepší, než jejich filmové či televizní podoby. Ale i opačné výjimky se najdou. Třeba film Hvězdný prach podle knihy Neila Gaimana byl krásný, výpravný a měl více děje, než kniha, která je jen jednoduchá pohádka.
V poslední době se to srovnává, moderní technika dokáže věrohodně „nafilmovat“ cokoliv si autor knihy vymyslel – viz třeba série o Harry Potterovi, která je s knihami prakticky doslovně shodná, včetně zcela realistických pohádkových zvířat, letů na košťatech atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Filmové spracovanie je vlastne vizualizácia knihy, ale skúste si knihu prečítať, nezávisle na filmovom spracovaní a spravte si svoju duševnú vizualizáciu. Možno v knihe nájdete, čo filmári nenašli, alebo nechceli nám, úbohým konzumentom ich umenia, ukázať.
Nenechajte sa „terorizovať“ filmármi.

Je to podobne rozdielné, ako počúvať priame rozprávanie príbehu autorom a čítanie o tom istom príbehu. Ak to počujete naživo, prežívate spolu s rozprávačom jeho city, záchvevy hlasu, slzu v oku, šťastný úsmev, (pozoruje vás a manipuluje s vašimi citmi, ale s knihou ostávate sama a preciťujete svoje vlastné pocity a konfrontujete ich s hrdinami knihy.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek