Katka13579

Mám si přečíst knihy, když už jsem viděla seriál?

Mám si přečíst knihy, když už jsem viděla seriál? (Knihy jsou podle ostatních lepší a seriál se víceméně liší od knih), ale ptám se proto, že když už znám ty hlavní spoilery, má to vůbec smysl?

Seriál byl natočený podle knih.

Nejlepší odpověď
annas

Sama píšete, že knihy jsou lepší než seriál a že se od sebe liší. Nejde jen o seriál, ale i film, který byl natočený podle literární předlohy.

UIž v tom je rozdíl.

Když knihu znáte, může při filmovém zpracování srovnávat, znova si
vybavit postavy atd. Zamyslet se i nad jazykem autora, sama si rozšířit slovnío zásobu.
ˇ
Druhá skutečnost. Počítejte s tím, že i v maturitních testech se může objevit otázka, které se týká třeba závěru knihy, ten ve filmu může být jiný, nebo jazyka postav, jejich charakteristi­ky atd.

Navíc při četbě knihy je třeba přemýšlet, při seriálu či filmu vám autoři předkládají vše hotové.

Další odpovědi
Drap

Má to smysl.

Edison

Určitě ro smysl má… A to ještě jde o to, jestli byl natočen seriál podle knih, nebo obráceně.

Po doplnění doporučuji tuplovaně přečíst.

ivzez

Pokud se takto ptáš, tak to smysl má.
Minimálně zjistíš, jaký je rozdíl mezi knihou a seriálem.
A nemyslím děj.

iceT

A o jaký seriál jde? Já jsem četla Upíří deníky až po seriálu, a knihy se mi teda moc nelíbily. Ne, že by byly špatné, ale seriál byl o několik levelů lepší.

Přečetla bych, dělám to tak.

dubraro

Určitě. Podle mojí zkušenosti bývají knihy lepší, než jejich filmové či televizní podoby. Ale i opačné výjimky se najdou. Třeba film Hvězdný prach podle knihy Neila Gaimana byl krásný, výpravný a měl více děje, než kniha, která je jen jednoduchá pohádka.
V poslední době se to srovnává, moderní technika dokáže věrohodně „nafilmovat“ cokoliv si autor knihy vymyslel – viz třeba série o Harry Potterovi, která je s knihami prakticky doslovně shodná, včetně zcela realistických pohádkových zvířat, letů na košťatech atd.

led

Filmové spracovanie je vlastne vizualizácia knihy, ale skúste si knihu prečítať, nezávisle na filmovom spracovaní a spravte si svoju duševnú vizualizáciu. Možno v knihe nájdete, čo filmári nenašli, alebo nechceli nám, úbohým konzumentom ich umenia, ukázať.
Nenechajte sa „terorizovať“ filmármi.

Je to podobne rozdielné, ako počúvať priame rozprávanie príbehu autorom a čítanie o tom istom príbehu. Ak to počujete naživo, prežívate spolu s rozprávačom jeho city, záchvevy hlasu, slzu v oku, šťastný úsmev, (pozoruje vás a manipuluje s vašimi citmi, ale s knihou ostávate sama a preciťujete svoje vlastné pocity a konfrontujete ich s hrdinami knihy.