nambrvanzech

Mám šanci se nějakým způsobem dostat k penězům, které mi zaměstnavatel dlu­ží?

Mám nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti, pokud podám výpověď z důvodu nevyplacení mzdy podle §56 zákoníku práce? Mám šanci se nějakým způsobem dostat k penězům, které mi zaměstnavatel dlu­ží?

Nejlepší odpověď
ivzez

Pozor, v případě § 56 nejde o výpověď, ale o „okamžité zrušení pracovního poměru“.
Je potřeba to uvést přesně, musí být jednoznačné, jestli dáváte výpověď,
nebo jestli pracovní poměr rušíte.

Okamžité zrušení pracovního poměru kvůli dlužné mzdě nebo její
části je podle zákona o zaměstnanosti vážným důvodem k ukončení
zaměstnání, takže se nekrátí podpora v nezaměstnanosti.
____

Jak se dostat k penězům?

Jako první doporučím písemnou výzvu (nežádat ani neprosit!!) zaměstnavateli
k doplacení dlužné mzdy. Ve výzvě stanovte termín
(± 14 dnů od data odeslání) a odešlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Pokud zaměstnavatel výzvě nevyhoví, budete jej muset žalovat.

Další možnost je porada na úřadu práce → někdy může dlužnou
mzdu i náhradu mzdy, na kterou vznikne nárok při okamžitém zrušení PP,
vyplatit ÚP a pak vymáhat po zaměstnavateli.

Připomenu, že obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní
měsíc (dnes byla splatna mzda za leden) a poté má zaměstnavatel ještě
zákonnou lhůtu 15 dnů k doplacení mzdy.

Kvůli mzdě za leden by bylo možné PP zrušit nejdříve 16. března.
V případě mzdy za prosinec už můžete PP zrušit.

Další odpovědi
Drap

Ano, máš, pokud splníš všechny podmínky. Kolik přesně dostaneš, si můžeš spočítat zde:
https://www.pe­nize.cz/podpo­ra-v-nezamestnanosti
Dlužné peníze od zaměstnavatele můžeš vymáhat soudně.