Mám rodič.dovolenou do 3let věku dítěte.Druhé dítě čekám měsíc a 1/2 po dovršení 3 let prvního.Jak postupovat.Děkuji

Nejlepší odpověď
kropitko

Takže teď pobíráte rodičovský příspěvek, pokud jste před tím byla zaměstnaná, tak si teď necháte od lékaře vypsat nárok na mateřskou dovolenou. Tento doklad předáte vašemu předešlému zaměstnavateli. Pokud jste nebyla nikde zaměstnaná, tak můžete po dobu kdy vám vyprší výplata rodičovského příspěvku zajít na úřad práce, tam se nahlásit. V momentě kdy porodíte, tak zajdete na odbor SSP, kde se přihlásíte opět o rodičovský příspěvek, ale na novorozené dítě. Budete pobírat 7.600,– po dobu 9-ti měsíců. Pak 3.800,– do 4 roku dítěte. Zároveň si požádáte o příspěvek na dítě. Pokud Váš manžel pracuje, tak může požádat o výplatu PPM on, ale je to vázáno na to, že již nemůže pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pozici, případně na stejný pracovní poměr. Pokud by se vám do toho nechtělo, tak si můžete nechat vypočítat rodičovský příspěvek s manželova příjmu. To jste mohla i nyní od nového roku.
Příspěvek PPM a rodičovský příspěvek je něco jiného.

Další odpovědi
Džanička

Nemusíte postupovat nijak, prostě přestanete brát mateřskou na první dítě, a až se narodí druhé, tak budete brát mateřskou na něj, pouze si zajdete na sociálku, doložíte rodný list druhého dítěte, ale už nedostanete porodné, myslím, že už ho dostávají jen prvorodičky (ale toto nevím přesně)

Deli

Bude Vám to navazovat, vždyť přece na mateřskou se nastupuje 6–8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Máte to akorát 🙂