pizlicka

Mám právo na vrácení kauce a jednoho nájmu?

Dne 5.12.muj známý podepsal nájemní smlouvu o pronájmu bytu,zaplatil kauci,a jeden nájem předem.Jakmile přijel domů,vše si rozmyslel,a do toho nájmu nechce.co se bude dít,když 6.12.hned druhý den přijde za majitelkou,že tam být nechce?Kauci mu asi vrátí,ale vrátí mu i celý jeden zaplacený nájem?Děkuji moc.p.s.ve smlouvě je uvedeno,že nájemné lze ukončit vzájemnou dohodou.Paní mu byt držela asi týden.

Nejlepší odpověď
autacek

Právo je jedna věc, lidská ochota věc druhá. Zrovna tak jako lidská hloupost.

Když na věc přijde, měla by se dodržet litera zákona i výpovědní lhůta. Ale asi se nějak domluví.

Kdyby to měl přes realitku, zaplatí ještě jeden nájem za zprostředkování. Možná by si to příště předem líp rozmyslel.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… musíš to vzít i z druhý strany: zaplatil nájem, kauci, měl vážný zájem, majitelka odmítla další zájemce, řekni mi jeden důvod, proč by mu měla ten nájem vracet …

cukrar

Je to o právu, který by měl každý ctít.
Je možná dohoda dvou lidí, pokud se dohodnou. NEBO.
Právně se dostaví 6.12, dá výpověď z nájmu a od 1.1. mu začíná běžet 3měsíční výpovědní lhůta. Takže pan majitel může požadovat nájmy za měsíce12,01,02,0­3. Pak po předání bytu se můžou bavit o vrácení kauce, přesně dle smlouvy, kterou dobrovolně podepsal.

V podobných případech to řeším dohodou, že uhradí všechny náklady a nežli seženu jiného nájemníka, musí platit nájem. Dneska se sežene nájemník velice brzy.