sowa

Mám právo na snížení nájmu při rekonstrukci bytu správcem objektu?

V obecním bytě,který spravuje Správa nemovitostí probíhá výměna stoupaček – odpadního potrubí.Práce probíhají za přítomnosti nájemníků, je rozkopané WC a koupelna.Je velmi zhoršená kvalita bydlení.Ptám se,jestli mám nárok na snížení nájmu? Rekonstrukce zasáhla můj byt po dobu 2 měsíců. díky za odpověď

Odpovědi
Herjulfson

NOZ
§ 2210
(1) Ukáže-li se během nájmu potřeba provést nezbytnou opravu věci, kterou nelze odložit na dobu po skončení nájmu, musí ji nájemce strpět, i když mu provedení opravy způsobí obtíže nebo omezí užívání věci.
(2) Trvá-li oprava vzhledem k době nájmu dobu nepřiměřeně dlouhou nebo ztěžuje-li oprava užívání věci nad míru obvyklou, má nájemce právo na slevu z nájemného podle doby opravy a jejího rozsahu.

(3) Jedná-li se o takovou opravu, že v době jejího provádění není možné věc vůbec užívat, má nájemce právo, aby mu pronajímatel dočasně poskytl k užívání jinou věc, nebo může nájem vypovědět bez výpovědní doby.

ivzez

Podle mne ano.
Ale je otázka, jestli na obci něco vymůžete.

da ny

Logické, při tak dlouhé době s omezením by to bylo.
Možnost asi je, ale jestli právně něco na obci vymůžete netuším.

Nastíním Vám, jak to chodí u nás:
Letití nájemníci městských bytů platí nájemné 50 Kčn za metr čtvereční za měsíc..
Už dlouhá léta jsou městské byty přidělovány na 6 měsíců. Pokud jste platící, bezproblémový nájemník (a nestanete se majitelem bytu/domu), smlouva se prodlouží na dalšího půl roku. Bydlíte tak i mnoho let.
Nově přidělované byty přijdou na 65 kč za metr čtver. Nejsou v dezolátním stavu (mají k. linku, nové dveře v bytě, vana a WC někdy nové, chybějící dlaždičky/obklady nahradí jinou. Na zdevastovaných parketách a někdy místo nich je lino, natřené radiátory).

Výměny stupaček a odpadního potrubí byly vždy, ve všech bytech (městských, podnikových, v OV i družstevních), i výměny rozvodů plynu provedeny vždy během 1 max. 2 dnů s běžným provozem.

Pokud převezmete a máte přidělen byt převodem od původního nájemníka (i retro dezolato)
Platíte těch 50 Kč. Kuch. linku si koupíte. Jak si necháte cokoliv vyměnit od správce (sporák, vanu, WC, umyvadlo, dveře aj.), hned Vám zvednou nájem na 65 Kč.

Závěr:
Nevím, zda by při tak časově rozsáhlé rekonstrukci naše město snížilo nájemné.
Jedno vím jistě.
Po každé takové „úpravě“ se všem nájem zvedl na max. částku (což je v nyní 65 Kč. + SV, TUV a služby).