dudu

Mám pravdu, nebo se mýlím?

Na slovenských stránkách se od kolegyně „haluska“ objevila následující otázka:
Kolko hodin je na Severnom pole?
Vie niekto kolko tam moze byt teraz hodin? V akom casovom pasme sa Severny pol nachadza?
Zadal jsem následující odpověď:
Sice jsem tam nikdy nebyl a ani stát nebudu, ale domnívám se, že si zde podle dne v kalendáři a momentální pozice Slunce na horizontu, musí místní čas určit – nebo spíše odhadnout každý sám. To platí v létě, v zimě asi bez ohledu na čas a tmu odtud každý, kdo není sebevrah pádí někam na nejbližší pevninu a do bezpečí. Mám pravdu, nebo se jsem vedle? Fakt nevím.

Nejlepší odpověď
annas

Pane Dudu, zkuste se podívat do odkazu. Na něco podobného jsem se ptala. Třeba vám některá odpověď poslouží.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-budete-na-severnim-polu-jak-urcite-na-hodinkach-spravny-cas

Tome, omlouvám se, nevšimla jsem si vaší odpovědi. Klikla jsen jen na Odpovědět a když jsem odeslala, čtu, že se opakuji.

Další odpovědi
arygnoc

máte pravdu:

Na většině míst na Zemi je místní čas je určen podle zeměpisné délky tak, že denní doba je přibližně shodná a postavením slunce na obloze (v poledne je slunce přibližně na nejvyšším bodě v nadhlavníku). Severní pól (ale i jižní) je výjimkou v tomto uspořádání, neboť zeměpisné délky se zde limitně blíží nule. Slunce zde vychází a zapadá pouze jednou za rok ve všech zeměpisných délkách, tedy i ve všech časových pásmech. Pro Severní pól není určeno pevné časové pásmo a expedice může použít čas GMT nebo národní čas země, odkud expedice pochází.

Vzhledem k tomu, že se časová pásma na pólu limitně blíží nule, je oblíbenou kratochvílí na Severním pólu projití všech časových pásem.

tom004

Tady je pár odpovědí z otázky Kerberus.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-budete-na-severnim-polu-jak-urcite-na-hodinkach-spravny-cas