Avatar uživatele
dudu

Mám pravdu, nebo se mýlím?

Na slovenských stránkách se od kolegyně „haluska“ objevila následující otázka:
Kolko hodin je na Severnom pole?
Vie niekto kolko tam moze byt teraz hodin? V akom casovom pasme sa Severny pol nachadza?
Zadal jsem následující odpověď:
Sice jsem tam nikdy nebyl a ani stát nebudu, ale domnívám se, že si zde podle dne v kalendáři a momentální pozice Slunce na horizontu, musí místní čas určit – nebo spíše odhadnout každý sám. To platí v létě, v zimě asi bez ohledu na čas a tmu odtud každý, kdo není sebevrah pádí někam na nejbližší pevninu a do bezpečí. Mám pravdu, nebo se jsem vedle? Fakt nevím.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? rynek878, iceT, Kerberus před 4654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pane Dudu, zkuste se podívat do odkazu. Na něco podobného jsem se ptala. Třeba vám některá odpověď poslouží.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-budete-na-severnim-polu-jak-urcite-na-hodinkach-spravny-cas

Tome, omlouvám se, nevšimla jsem si vaší odpovědi. Klikla jsen jen na Odpovědět a když jsem odeslala, čtu, že se opakuji.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

máte pravdu:

Na většině míst na Zemi je místní čas je určen podle zeměpisné délky tak, že denní doba je přibližně shodná a postavením slunce na obloze (v poledne je slunce přibližně na nejvyšším bodě v nadhlavníku). Severní pól (ale i jižní) je výjimkou v tomto uspořádání, neboť zeměpisné délky se zde limitně blíží nule. Slunce zde vychází a zapadá pouze jednou za rok ve všech zeměpisných délkách, tedy i ve všech časových pásmech. Pro Severní pól není určeno pevné časové pásmo a expedice může použít čas GMT nebo národní čas země, odkud expedice pochází.

Vzhledem k tomu, že se časová pásma na pólu limitně blíží nule, je oblíbenou kratochvílí na Severním pólu projití všech časových pásem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Tady je pár odpovědí z otázky Kerberus.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-budete-na-severnim-polu-jak-urcite-na-hodinkach-spravny-cas

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek