Larissa

Mám pár otázek o rakovině

  1. Může se táhnout až do 17. narozenin? Od pěti let…
  2. Jak drahá je operace…
  3. Když jde s ní do tuhého, jak se to pozná?
  4. Smart je rychlá a bolestivá?
  5. Jak se to při ní s nálady?

Doplňuji:
Hanulka: Ne, snažím se napsat článek o rakovině do školy… A potřebuji si o ní něco zjistit… .D

Nejlepší odpověď
Lucijej

Tohle jsou hrozně všeobecné otázky.

  1. Ano
  2. Hodně, záleží na typu operace, kde a v jakém stádiu se nachází nádor. Ale to by mělo jít na pojišťovnu.
  3. To záleží, kde se nachází nádor, může se to projevovat i jako jiná nemoc.
  4. Někoho to může vědět, jiného ne. Délka je individuální.
  5. To je taky individuální, zálěží na povaze člověka. Někdo je nevrlý a unavený, někdo se chová úplně „normálně“ a někdo se může jevit totálně vysmátě anebo úplně jinak.

Další odpovědi
Sůwa

Jestli to píšeš jako článek do školy, tak tam určitě napiš, že by pro těžce nevyléčitelně nemocné, kteří trpí krutými bolestmi, měla být na jejich přání povolena euthanazie. V některých zemích už povolena je, u nás se budou do nekonečna zkoumat morální aspekty, ale to těm trpícím a jejich bližním nepomůže. Ne každý má k dispozici třeba střelnou zbraň jako…

beer

Moc otázek. Objasni !

hanulka11

Ty máš od 5 let myšlenky že ji máš????? Od čeho jsou doktoři ????

smutnydrak

no smrt je bolestivá a zdlouhavá… a ohodně lepší náladu i navzdory umírání má nemocný… za to pohled příbuzných na takto krutě a pomalu umírajícího blízkého člověka,je traumatem na dlouhou dobu…pořád se ptám.proč on a proč tak krutě a brzo… ☹

venkovan

No téma na školu docela drsný. Tedy pokud jde o základku.
A tak mne napadá, že tam schází minimálně 6 otázka: Jak se chovat ve svém životě abychom riziko onemocnění snížili.
a začít tím co je už u žáků a úřípadně rizikové chování.
Základ stravy s dostatekem vlákniny, dostatečný pohyb, nekouření cigaret a i různých dalších rostlin, ochrana dívek před rakovinu děložního čípku, ochrana chlapců před tím samým virem, protože ho na dívky (respektive ženy) často přenáší, vliv alkoholu a dalších drog na rozvoj rakoviny, karciogenní látky v domácnosti atd.

Mimochodem k bodu 3. když jde do tuhého a rakovina se pozná, tak je zpravidla pozdě. Takže zas jaké jsou preventivní prohlídky (jak u žen, tak u mužů – rakovina prsu samovyšetření – je celkem známá, ale aby si muži udělali samovyšetření varlat se téměř tabu o kterém se nepíše a nemluví).

Myslím, že mluvit o rakovině se má, ale zároveň je třeba mluvit o tom, jaká je prevence.

Terryle

To je hrozně obecný – jsou různý druhy rakoviny. S některou se dá žít dlouhý roky /jsou případy, kdy nádor přestal růst, nezmizel, ale ani „neškodil“ a jeho nositel celkem normálně žil/, jiná tě sežere za pár týdnů.
2. Cena operace – taky různá. Ale tipla bych, že dražší než samotná operace je další léčba – chemoterapie, ozařování, léky na imunitu atd.
3. Bolestma v místě, kde je nádor, náhlým selháním nějakého orgánu, náhlým krvácením… to je různý. Nebo prostě jen člověk začne celkově chřadnout a slábnout. Dřív lidi umírali „na úbytě“ – prostě sešli a umřeli bez důvodu – v dost případech to možná byla právě rakovina.
4. Jak u kterýho typu. U některejch trpíš roky jako zvíře, u jinejch rychle slábneš, skoro jen spíš a téměř o ničem nevíš.
5. Jak u kterýho typu. Ale většinou je rakovina zatracenej zápřah na psychiku – od komplikovaný léčby přes bolesti až po deprese a strach z budoucnosti.