Bageta

Mám otázku, když sem nezažádala o vrácení alimentů zpětně sama, tak kolik měsíců mi musí matka doplatit podle zákona?

Doplňuji:
Omlouvám se, měla jsem jen 120 znaků, tak jsem se nemohla moc rozepisovat. Je to takhle. Matka mě vyhodila z bytu, nyní bydlím s přítelem, a nechtěla mi nic platit, tak jsem ji dala k soudu. Já sama jsem u soudu neřekla, že chci zpětně od ní doplatit alimenty, po tu dobu co už jsem doma nebyla doma(5-6 měsíců) a neplatila mi. A tak když jsem o to nezažádala, tak za kolik měsíců zpětně mi to musí podle zákona vrátit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4206 dny Sledovat Nahlásit

Nejlepší odpověď
standa

Pokud je ´vrácením´ myšleno předání výživného, které Vám posílá váš otec, a inkasuje jej nesprávně vaše matka, protože Vy jste již dospělá, tak máte nárok samozřejmě na výživné již od 18. let věku, ALE pozor musíte se buď s matkou dohodnout nebo ji zažalovat v občansko právním sporu.

Pokud sdílíte společnosu domácnost, pak to budete mít možná složitější, protože budete muset prokazovat jak se podílíte na nákladech společné domácnosti atd., atd.

-------------

Pokud otázka mířila jiným směrem, tak to prosím upřesněte a pak vám odpovím(e).
Doplňuji:
I.
Předpokládejme, že vám ještě nebylo 18, resp. že si ještě sama nevyděláváte:
- v takovém případě vás matka NEMŮŽE z bytu vyhodit, protože by se za určitých okolností mohla dopustit trestného činu (§ 195 Opuštění dítěte, § 196 Zanedbání povinné výživy apod.)
- doporučuji, abyste tuto záležitost oznámila příslušnému úřadu, který vede agendu "Sociálně-právní ochrany dětí"..., což je prozatím vaše jediná možnost jak "věc" jako nezletilá řešit.

II.
No a pokud vám již bylo 18 a vyděláváte si, tak vám matka NIC NEDLUŽÍ.

III.
Pokud vám již bylo 18, ale ještě např. studujete, tak v tomto případě má matka (rodiče) vyživovací povinnost a vy máte právo se obrátit na soud s tím, že vám výživné (na které máte nárok) může být přiznáno i zpětně až 3 roky.

Upravil/a: standa

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
kropitko

Výživné vám bude placeno od toho dne, kdy jste podala návrh k soudu.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Bageta

Omlouvám se, měla jsem jen 120 znaků, tak jsem se nemohla moc rozepisovat. Je to takhle. Matka mě vyhodila z bytu, nyní bydlím s přítelem, a nechtěla mi nic platit, tak jsem ji dala k soudu. Já sama jsem u soudu neřekla, že chci zpětně od ní doplatit alimenty, po tu dobu co už jsem doma nebyla doma(5-6 měsíců) a neplatila mi. A tak když jsem o to nezažádala, tak za kolik měsíců zpětně mi to musí podle zákona vrátit?

před 4206 dny Odpovědět Nahlásit
Bageta

STANDA: Můj případ je za 3. Je mi již 18, ale stále studuji a studovat asi ještě dlouho budu. Ale myslela jsem právě případ, když jsem o doplacení/ vrácení alimentů nezažádala a ani třeba žádat nebudu, tak kolik měsíců mi musí zaplatit, když jsem já sama návrh nedala? Jinak soud byl po 5-6 měsících, co jsem už nebyla doma. Slyšela jsem o několika měsících(2-4), ale nevím přesně? Jakože mi musí aspoň několik měsíců doplatit, když už jsem o to nezažádala...
KROPITKO: A když ten soud byl koncem listopadu? Tak za listopad už ne že? Ale jinak jsem to myslela jinak- co mi musí doplatit zpětně od té doby, co mě vyhodila- více,když jsem o to nezažádala viz. STANDA.

standa

Nějak nerozumím, jaký ´soud´ to vlastně proběhnul?

Protože když jste v rámci ´nějakého´ (?) soudního řízení nepodala návrh, týkající se doplacení výživného a jak píšete třeba ani podávat nebudete --> tak vám matka dobrovolně nejspíš nic nedoplatí.

Nevím co máte na mysli těmi "2-4 měsíci"..., napadá mě jediné, a to trestní odpovědnost za neplnění vyživovací povinnosti, která nastává v okamžiku, kdy povinný tuto povinnost neplní 4 měsíce (viz § 196 trest.zák.).
Ale bez konkrétní žaloby se nedostane dál.

To Kropítko:
Lehce nesouhlasím s tvrzením, že "Výživné vám bude placeno od toho dne, kdy jste podala návrh k soudu."..., protože je zcela běžné, že se výživné vyměřuje až 3 roky zpět, tedy samozřejmě v případech, kdy je na ´zpětné´ výživné nárok. Tato retroaktivita se používá zejména při posuzování žádostí o zvýšení výživného, kdy soud může rozhodnout, že vyšší výživné náleží i zpětně a rozdíl mezi původní výši a nově nařízenou výší musí povinný doplatit třeba i jednorázově..

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony