Bageta

Mám otázku, když sem nezažádala o vrácení alimentů zpětně sama, tak kolik měsíců mi musí matka doplatit podle zákona?

Doplňuji:
Omlouvám se, měla jsem jen 120 znaků, tak jsem se nemohla moc rozepisovat. Je to takhle. Matka mě vyhodila z bytu, nyní bydlím s přítelem, a nechtěla mi nic platit, tak jsem ji dala k soudu. Já sama jsem u soudu neřekla, že chci zpětně od ní doplatit alimenty, po tu dobu co už jsem doma nebyla doma(5–6 měsíců) a neplatila mi. A tak když jsem o to nezažádala, tak za kolik měsíců zpětně mi to musí podle zákona vrátit?

Nejlepší odpověď
standa

Pokud je ´vrácením´ myšleno předání výživného, které Vám posílá váš otec, a inkasuje jej nesprávně vaše matka, protože Vy jste již dospělá, tak máte nárok samozřejmě na výživné již od 18. let věku, ALE pozor musíte se buď s matkou dohodnout nebo ji zažalovat v občansko právním sporu.

Pokud sdílíte společnosu domácnost, pak to budete mít možná složitější, protože budete muset prokazovat jak se podílíte na nákladech společné domácnosti atd., atd.

Pokud otázka mířila jiným směrem, tak to prosím upřesněte a pak vám odpovím(e).
Doplňuji:
I.
Předpokládejme, že vám ještě nebylo 18, resp. že si ještě sama nevyděláváte:

  • v takovém případě vás matka NEMŮŽE z bytu vyhodit, protože by se za určitých okolností mohla dopustit trestného činu (§ 195 Opuštění dítěte, § 196 Zanedbání povinné výživy apod.)
  • doporučuji, abyste tuto záležitost oznámila příslušnému úřadu, který vede agendu „Sociálně-právní ochrany dětí“…, což je prozatím vaše jediná možnost jak „věc“ jako nezletilá řešit.

II.
No a pokud vám již bylo 18 a vyděláváte si, tak vám matka NIC NEDLUŽÍ.

III.
Pokud vám již bylo 18, ale ještě např. studujete, tak v tomto případě má matka (rodiče) vyživovací povinnost a vy máte právo se obrátit na soud s tím, že vám výživné (na které máte nárok) může být přiznáno i zpětně až 3 roky.

Další odpovědi
kropitko

Výživné vám bude placeno od toho dne, kdy jste podala návrh k soudu.

Bageta

Omlouvám se, měla jsem jen 120 znaků, tak jsem se nemohla moc rozepisovat. Je to takhle. Matka mě vyhodila z bytu, nyní bydlím s přítelem, a nechtěla mi nic platit, tak jsem ji dala k soudu. Já sama jsem u soudu neřekla, že chci zpětně od ní doplatit alimenty, po tu dobu co už jsem doma nebyla doma(5–6 měsíců) a neplatila mi. A tak když jsem o to nezažádala, tak za kolik měsíců zpětně mi to musí podle zákona vrátit?

Bageta

STANDA: Můj případ je za 3. Je mi již 18, ale stále studuji a studovat asi ještě dlouho budu. Ale myslela jsem právě případ, když jsem o doplacení/ vrácení alimentů nezažádala a ani třeba žádat nebudu, tak kolik měsíců mi musí zaplatit, když jsem já sama návrh nedala? Jinak soud byl po 5–6 měsících, co jsem už nebyla doma. Slyšela jsem o několika měsících(2–4), ale nevím přesně? Jakože mi musí aspoň několik měsíců doplatit, když už jsem o to nezažádala…
KROPITKO: A když ten soud byl koncem listopadu? Tak za listopad už ne že? Ale jinak jsem to myslela jinak- co mi musí doplatit zpětně od té doby, co mě vyhodila- více,když jsem o to nezažádala viz. STANDA.

standa

Nějak nerozumím, jaký ´soud´ to vlastně proběhnul?

Protože když jste v rámci ´nějakého´ (?) soudního řízení nepodala návrh, týkající se doplacení výživného a jak píšete třeba ani podávat nebudete → tak vám matka dobrovolně nejspíš nic nedoplatí.

Nevím co máte na mysli těmi „2–4 měsíci“…, napadá mě jediné, a to trestní odpovědnost za neplnění vyživovací povinnosti, která nastává v okamžiku, kdy povinný tuto povinnost neplní 4 měsíce (viz § 196 trest.zák.).
Ale bez konkrétní žaloby se nedostane dál.

To Kropítko:
Lehce nesouhlasím s tvrzením, že „Výživné vám bude placeno od toho dne, kdy jste podala návrh k soudu.“…, protože je zcela běžné, že se výživné vyměřuje až 3 roky zpět, tedy samozřejmě v případech, kdy je na ´zpětné´ výživné nárok. Tato retroaktivita se používá zejména při posuzování žádostí o zvýšení výživného, kdy soud může rozhodnout, že vyšší výživné náleží i zpětně a rozdíl mezi původní výši a nově nařízenou výší musí povinný doplatit třeba i jednorázově..