Kyta

Mám nepatrný konkurz, co bude dál? Rok a půl se mi věřitelé neozvali.

Nejlepší odpověď
Zbynas

Promlčecí doba je snad 3 roky, dohledám v zákoně a doplním. Ale na to, aby se ozvali, mají ještě čas. Nechávají to na poslední chvíli kvůli úrokům.

Pokud bude po promlčecí lhůtě, dluh se ruší a nemohou již nic vymáhat, ani se nikde dovolávat.

ivzez

Co je „nepatrný konkurz“?

Hans51

Nepatrný konkurs je jakýmsi druhem konkursu, tedy jedním ze způsobů řešení úpadku dlužníka. Oproti „klasickému“ konkursu jde o jakousi jeho zjednodušenou variantu, užívanou zejména pro nepodnikatele a malé dlužníky. Celkový obrat dlužníka nesmí přesáhnout dva miliony Kč.

to Zbynas:

Obecně sice máte s promlčením pravdu, nicméně situace je v případě insolvenčního řízení odlišnější. Soud vyzve v usnesení o úpadku všechny věřitele dlužníka, aby si své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásili, přičemž v případě oddlužení tak musí učinit do 30 dnů, u konkursů (včetně zmíněného nepatrného) do 60 dnů. Pokud tak neučiní, je situace následovná:

  1. V případě oddlužení dlužníka a následného uhrazení alespoň 30 % nezajištěných pohledávek dlužníka (je jedno, jestli zpeněžením majetkové podstaty, anebo plněním splátkového kalendáře), soud zprostí dlužníka povinnosti platit všechny zbylých závazků. Toto se týká jak pohledávek do insolvenčního řízení přihlášených, tak i těch, které si věřitelé nepřihlásili.
  2. V konkursu je situace odlišnější. Jakmile proběhne celý konkurs (který často bývá zrušen pro nedostatek majetku dlužníka), pohledávky věřitelů v neuspokojené části nezanikají. Toto se týká jak pohledávek přihlášených, tak i nepřihlášených. Zde je však možnost setkat se i s Vámi zmíněným promlčením. Podání přihlášky pohledávky do insolvenčního řízení má stejné účinky jako podání žaloby, tedy stavění běhu promlčecí lhůty. Nepřihlášením své pohledávky se tak věřitel vystavuje nebezpečí promlčení, neboť pokud je vůči dlužníkovi vedeno insolvenční řízení, nelze se domáhat uspokojení pohledávky jiným způsobem.

Závěrem ještě malá poznámka k tomu, jak promlčení funguje v praxi. Zde je druhá část Vaší odpovědi špatná. Pokud u pohledávky věřitele již uplyne promlčecí doba, nic mu nebrání v tom, aby svoji pohledávku vymáhal např. prostřednictvím soudu. Promlčením pohledávka nezaniká, nárok se stává podmíněným. Žalovaný má tak možnost vznést námitku promlčení a až poté nastávají Vámi popsané účinky. Soud sám na promlčení dlužníka neupozorňuje (ani tak učinit nesmí), protože by tím porušil rovnost stran před soudem a také by narušil jednu ze základních zásad soukromého práva, která platí více než 2000 let, tedy vigilantibus iura scripta sunt (bdělým náležejí práva).

setapouch

Tak jednoduché to zase není ;)