petruse9601

Pokud by se manželovi něco stalo, mám nárok nejen na 1/2 majetku nabytého v manželství, ale i domu, který měl dříve?

mam narok na polovinu majetku kdyby se s manzelem neco stalo?majetku nabyteho v manzelstvi nebo i baraku ktery jiz mel?

zdravim.slysela jsem ze jako zakonna manzelka mam narok na polovinu majetku kdyby se s manzelem neco stalo.chci se zeptat.to se tyka majetku nabyteho v manzelstvi nebo i baraku ktery mel jiz pred uzavrenim snatku

Nejlepší odpověď
Emefej

Tyká se to pouze majetku nabytého během manželství.

Další odpovědi
Drap

Odpověď neni tak snadná. Záleží na tom, zda má manžel nějaké děti před sňatkem, zda žíjí jeho rodiče či sourozenci. Pokud neni žádný z dědiců ze zákona, dědíte vše, i to co nabyl před manželstvím, pokud nemáte děti. Pokud máte děti, dědíte polovinu a děti druhou polovinu atd. Vše je ošetřeno zákonem.

ivzez

Obrat „polovina majetku“ se vztahuje ke společnému jmění
manželů (SJM), tj. k tomu, co jste nabyli za trvání manželství.

Pokud by manžel zemřel, patřila by Vám polovina SJM,
ale z ostatního majetku byste nemusela zdědit vůbec nic.

Manžel/ka není nepominutelný dědic. Tzn., že každý
z Vás může majetek, který patří výlučně jemu (např. Váš
manžel svůj dům), odkázat závětí komukoliv jinému.

Dochy

Obvykle to co jste nabyli během manželství je ve společném jmění manželů, po smrti manžela je půlka vaše (nedědí se), druhá půlka se dědí rovným dílem mezi vás a děti, pokud nedědí děti získáte z dědictví minimálně polovinu a další se dědí mezi osoby ve spol. domácnosti, rodiče apod…
Drap odpověděl chybně s tím že zdědíte polovinu a děti zbytek – tohle je až při dědění podle další dědické skupiny, kde už nefigurují děti a manželka společně. Stejně tak je chyba že dědíte vše pokud nemáte (nemá) děti. Může to být jinak, tohle je základ pro dědictví ze zákona.

A zapomněl jsem na majetek, který měl před sňatkem. Ten by měl padnout do dědického řízení společně s polovinou toho ze SJM. Tedy do dědictví polovina ze společného majetku + celý jeho majetek z předchozí doby a tenhle mix jde do dědictví viz výše.

autacek

Zdědila byste část z jeho majetku na základě pravidel pro dědické řízení.