maralena.27

Mám nárok na peníze z úlevy na daních , když je můj bývalý přítel dostává a nežijeme spolu ?

Dobrý den ,mám s přítelem 4 letého synka , ale žiji sama již víc jak 3,5 roku! Přítel po narození našeho synka si zažádal o úlevu na daních a bere ji do dnes ! Má na ni nárok ? Nebo mi má tyto peníze dávat k výživnému ? Jsem již půl roku bez zaměstnání , nepobírám žádné sociální dávky ,neboť jsem měla brigádu,kde mě po měsíci a půl propustili a dvě zaměstnání jsem musela ukončt kvůli svému zdravotnímu stavu ! Kdo má na tuto úlevu z daní nárok ? Já ,přítel nebo je on bere nezákonně ? Dítě je v mé péči . Děkuji moc za odpověď

Nejlepší odpověď
gecco

Nárok na daňovou úlevu má jen ten, kdo žije s dítětem ve společné domácnosti (+ splní další podmínky) – takže bývalý přítel jej čerpá neoprávněně…
Být na tvém místě – požádal bych o daňovou úlevu na sebe (pokud máš nízké příjmy a slevu tak nevyčerpáš, můžeš čerpat bonus – přesně ti poradí na FÚ, kde znají tvá daňová přiznání).
Pokud jde o již vyčerpané slevy (minulá léta), můžeš se s přítelem domluvit, aby ti ty peníze dal – ale já bych to nedělal – z jeho strany se jedná o daňový únik a tím by ses na jeho nezákonném jednání podílela (FÚ mu to, pravděpodobně, ´spočte´)…
😉

Další odpovědi
ivzez

Úlevy na daních se nepobírají,
slevu na dani se odečítá od daně, kterou platí daňový poplatník.

Výjimkou je daňový bonus, tj. částka, kterou nemohl uplatnit poplatník,
který má taj nízký příjem, že z něj nemůže uplatnit celou slevu na dítě.
Ovšem i zde je podmínka: Na daňový bonus má nárok ten poplatník,
který má v kalendářním roce příjem ve výši minimálně 12 x polovina
minimální mzdy.

Vyděláte-li si v roce 2015 alespoň 55.200 Kč,
budete mít nárok na daňový bonus.

Slevu lze uplatnit na dítě žijící s poplatníkem ve společné domácnosti.
Pokud byste dítě měli ve střídavé nebo společné péči, mohl by bývalý
přítel slevu uplatňovat. Pokud je dítě pouze ve Vaší péči, nemá na ni nárok.

Nemůžete-li slevu na dítě uplatnit Vy, mohl by ji za předpokladu,
že s Vámi žije ve společné domácnosti, uplatnit některý z prarodičů.

Nemáte-li povinnost podávat daňové přiznání, můžete daňové přiznání podat
a slevu na dani (nejen na dítě, ale i na poplatníka) uplatnit až tři roky zpětně.
_______

Co s tím?

Určitě se nepodílejte na podvodu přítele tím, že byste jej nadále nechala
čerpat slevu na dítě, a nenuťte jej, aby Vám ji přidával k výživnému.

Chcete zaměstnavatele přítele upozornit, že Váš
bývalý přítel neoprávněně uplatňuje slevu na dítě?
Podle mne byste jenom zhoršila vztahy mezi Vámi,
což by mělo nepříznivý dopad i na Vaše dítě.

Měla byste přítele přimět, aby mzdové účtárně nahlásil skutečný stav.
Až se na neoprávněné čerpání slevy přijde, bude muset vše vrátit. Je
možné (nejsem si úplně jista), že k tomu přibude i pokuta…